Otse põhisisu juurde

Veterinaari juures käimine

Inimesed juba on kord sellised, et pöörduvad arsti poole alles siis, kui on tekkinud sümptomid ja muremõtted mõistuse halvanud. Tegelikult aga oma loomade suhtes nii käituda ei tohiks ja nad vajavad regulaarselt arstivisiiti. 
Põhjendame kohe, mida ja millal tegema peaks! 



Elementaarne vaktsineerimine ning kiibistamine. 
Tõenäoliselt ei vaja see loomasõprade seas isegi selgitamist, ent teeme seda siiski. 
Ainus asi, mis Sinu looma kaitseb kõikvõimalike viiruspuhangute ja nakkusohtlike olukordade eest, on korrektne vaktsineerimine. See tähendab, et 2.-3. elukuul esimene kompleksvaktsiin ning mikrokiip (ja kindlasti selle registreerimine!), sellest kuu hiljem teine kompleksvaktsiin ning marutaudivaktsiin. Edaspidi käib vaktsineerimine kord aastas - iga aasta kompleks-, ja üle ühe aasta marutaudivaktsiin. Samuti soovitame iga aasta vaktsineerimas käies kontrollida ka kiibi toimimist!
Ka kodune toakass peab saama ussirohtu regulaarselt ja vähemalt 3x aastas, sest me ise toome välisjalatsitega kõikvõimalikke nakkuseid koju ning regulaarne paarieurone ussirohi võib päästa nii Sinu kui su looma väga ebameeldivast enesetundest. 


Kui esimene osa on lihtne ja loogiline ning ajaliselt planeeritav, siis kõik muu paraku pigem mitte kui just ei ole teada mõnd kroonilist haigust, mida peab aeg-ajalt kaardistama. 
On palju loomaomanikke, kes ei tea, et ka loomadel on oma erialaspetsialistid, täpselt nagu inimestelgi. Nii nagu ei lähe me ise katkise hambaga perearsti juurde, on mõistlik ka kiisu hambaid lasta üle vaadata ning eemaldada ainult stomatoloogil. Eestis on neid üksjagu, pealinnas näiteks seega valik võrdlemisi lai!
Täpselt niisamuti on loomadel olemas oma silmaarstid, ortopeedid, neuroloog, gastroenteroloog ja muid kogenud erialaspetsialiste, kes teavad oma valdkonnast tunduvalt rohkem, sest omavad selles igapäevaseid kogemusi. 
Niisiis - kui Su kass lonkab, ta silmad nõretavad või on paistes, ta suu on põletikuline ning haiseb, tekkinud on peakalle või tasakaaluhäired, siis palun võta ühendust just antud valdkonna spetsialistiga, kes teab, mis uuringuid Su loom vajab ning oskab anda maksimaalset abi. 



Meie oleme seda meelt, et on lihtne ja mugav, kui Su loomal on oma kindel nii nimetatud "perearstikeskus" ehk tavakliinik. Seda seepärast, et nii on kogu raviajalugu ühes kohas nii kergesti leitav, Sa ei pea nuputama, kus Sa eelmine aasta temaga käisid ja kas leiti mingi muutus, mis vajaks tähelepanu ja võib-olla ka uuringuid.  Lisaks on nii kursis Sinu looma veterinaar kaasuvate haigustega ning oskab märgata taas kiirelt mingeid nüansse, mis võivad olla Sinu looma tervisliku seisundi puhul eluliselt määravad. 
Lihtsamate ja mitte nii spetsifiiliste tervisemuredega oskavad perekliinikud samuti ka väga hästi aidata - nende võimuses on samuti teha vereanalüüsid, saata laborisse analüüse, teha röntgenpilte, ultraheli, puhastada hambaid, operatsioonid. Ning Sinu kiisu perearst teab ka, millal on õige suunata edasi kass teise veterinaari juurde ning kes see olla võiks. 


Ja siis on ööpäevaringselt avatud loomakliinikud ehk meie mõistes nii nimetatud EMO-d ehk erakorralise meditsiini osakonnad.
Ööpäevaringi avatud kliinikutesse satuvad alati meil loomad, kui avastame õhtul või nädalavahetusel kassi seisundis, milles ta ei kannata oodata abi saamist hommikuni või nädala alguseni.
Ja eks sealsed patsiendid olegi tihti näiteks traumaga loomad, aga ka kroonilise haiguse ägeda reaktsiooniga loomad. Samuti juhtumid, kus loom ohjeldamatult oksendab või muutub loiuks; on oht, et on alla neelanud võõrkeha; erinevad paistetused, lonkamised, hammustused ja nii edasi. 



Seeniorvanusesse jõudnud kiisuga on soovitatav anda kord aastasSeeniorvanusesse jõudnud kiisuga on ühe ja kord aastas kindlasti üldine vereproov, et märgata kiirelt muutuseid näiteks neerudes, kuid ka maksas. Need mured kipuvad väljenduma tavaliselt soliidsemas eas, kuid nad ise näitavad loomade muutuseid välja alles siis, kui on juba tihti väga hilja. Tegelikult varasem avastamine võidab väga väärtuslikku ühist aega juurde, sest loom saab 


Niisiis võtame meiepoolsed soovitused kiirelt kokku: 
kindlasti palun vaktsineeri korrektselt ning kiibista oma lemmiklooma, anna talle regulaarselt ussirohtu. 
Leia oma loomale teile sobiv perekliinik, kus tavaprotseduure ja lihtsamaid muresid mugav lahendada on. 
Kui Su loomal on spetsiifiline tervisemure, siis pöördu palun erialaspetsialisti poole, et saada kiirelt vajalik abi.
Erakorraline tervisemure ei oota hommikuni ega esmaspäev, vaid vajadusel ööpäevaringselt avatud loomaliinikusse.

Seisundid, mis vajavad kindlasti kliinikusse pöördumist: 

- ohjeldamatu oksendamine
- pikaajaline kõhulahtisus, mis ei ole tingitud toiduvahetusest või ussirohust
- haavad, millel on suur tõenäosus minna tugevalt põletikku või mis vajavad õmblemist
- söögiisu märgatav langus või ka tõus
- kaalu märgatav langus või ka tõus
- pissimine sageneb või koguseliselt tunduvalt suureneb
- pissimine/roojamine valesse kohta
- pikemaajaline nohu või ninavesisus, samuti silmade vesisus ja nõre
- traumad
- loom on loid, õnnetu, kössitab kuskil peidus või pesas

Ja eks neid asju võib loetlema jäädagi ning eks iga loomaomanik tunneb oma looma ning tema eripärasid vast kõige paremini. 
Küll aga tahame väga südamele panna korrektset vaktsineerimist, kiibi registreerimist, korrapärast ussirohutamist ning seenioreas (7+ eluaastat) kassil kord aastas vereanalüüsid. 
See kõik võib ühel hetkel Su looma elu päästa!


SELLEKS, ET PÄÄSTA ROHKEM KODUTUID LOOMI, ON MEIL TARVIS SINU ABI.

💚 Püsiannetajaks on kõige mugavam hakata meie kodulehel olevate pangalinkide abil ➡️ https://www.pesaleidja.ee/anneta/

💚 Ühekordset annetust on lisaks võimalik teha helistades Pesaleidja MTÜ annetustelefonile:
900 0950 - kõne hind 50 EUR
900 9025 - kõne hind 25 EUR
900 0915 - kõne hind 15 EUR
900 0905 - kõne hind 5 EUR
NB! Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

💚 Samuti saab annetust teha Pesaleidja MTÜ kontodele:
EE647700771001866844 LHV Pank
EE102200221063071211 Swedbank
EE941010220247756220 SEB Pank
EE404204278613732108 Coop Pank
EE351700017003105966 Luminor Bank
Selgitusse kirjuta palun “Blogi"!

PS! Annetustest saadud raha kasutatakse 100%-liselt kodutute loomade abistamiseks.
Ka väike panus on suur panus! 💚

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

7 TOATAIME, MIS ON SU KASSILE OHUTUD

1. Tups-rohtliilia ehk pruudislepp Oma väljakutsuva välimusega meelitab see taim ligi ka kõige passiivsemad kassid. Kuna taim ajab palju võsusid, on võimalus taime paljundada ja lemmikule oma taim jätta.  Hooldamine: Tups-rohtliilia ei vaja palju tähelepanu. Taim vajab valgust, aga saab ka hämaramas kohas hakkama. Kasta tuleb siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.   2. Palmid Palmide liike on väga palju erinevaid, kuid mitte kõik ei ole ohutud kasidele. Mõned ohutud palmilised on  oja-raveenepalm (majesty palm), kuldviljakpalm, hobusesaba palm ja salongipalm. Peale selle, et nad on karvapallidele ohutud, on palmid ka head õhupuhastajad. Hooldamine: Vajavad pigem palju valgust, kasta alles siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.  3. Vesipahhiira Tegemist on vähenõudliku taimega, mis on kassisõbralikkusele veel ka dekoratiivne.  Hooldamine:  Otsest päikesevalgust ei soovi, kasta regulaarselt, kuid mitte lasta mullal täiesti ära kuivada ega liiga märg olla. 4. Bambus

Kurry uudistega kodust

Panime põssatriibikule nimeks Kurry. Ta reageerib päris ilusti sellele nimele.Ta on hästi aktiivne kassipoeg, eriti päeva esimesel poolel.Ka on ta suur suhtleja. Algul tegi ta suu lahti ja sealt ei tulnud piuksugi välja. Nüüd aga muudkui räägib nn oma keeles, kurr ja njäu.Mu tütrel on suur magamistuba ja sinna nad suunduvad õhtul kell 23:00. Ühtegi suuremat piuksu rohkem ei kuule.Hommikul aga ärkab Kurry minu kõndimise peale üles ja hakkab haledasti näuguma. Pärast söömist algab mängutrall.Kurry mängib päris palju iseseisvalt ja hästi naljakalt. Lisaks hiilib ja jookseb ta üsna palju. Meile on mõned kassikasvatusraamatud kingitud jasealt lugesime, et Kurry sarnaneb bengali kassitõule.Ka söögiisu on Kurryl väga hea.Kurryle meeldib süles magada. Eriti päeva teisel poolel otsib ta istuvaid pereliikmeid, et nende sülle hüpata ja uinuda.Magamise ajal ajab ta päris tihti oma täpilise kõhukese taeva poole ja hästi pikaks. See on imearmas!Oleme käinud Västriku loomakliinikus ussirohtu s

9 lõhna mida teie kass ei salli

                                                     9 lõhna mida teie kass ei salli!  Kassid on väga suured puhtuse armastajad ja lisaks sellele ka väga pirtsakad teatud aroomide suhtes. Ei, teie kiisu pole lihtsalt valiv, vaid selle omaduse on talle kaasa andnud evolutsioon. Loomulikult ikka selleks, et teie kiisu oskaks vältida mürgist toitu või toitu mida ta ei saa seedida. On ka palju lõhnu mida teie kass armastab ent selles nimekirjas räägime üheksast lõhnast, mida kassid silmaotsaski ei salli! Kasside lõhnataju on 14 korda tugevam kui inimese oma. See aga ei tähenda, et teie kass kõiki aroome vihkaks, mida vihkavad teised kiisud. Või armastaks seda mida teised. Kõik kassid on omamoodi ent siiski on allpool väljatoodud lõhnad ühed enimlevinumad mida kassid vihkavad. 1. Tsitruselised  Kassid ei armasta absoluutselt tsitruselisi. Olgu siis selleks sidrun, laim, apelsin, greipfruut või muud sarnased viljad. Paljud kassipeletajad kasutavad tsitruseliste aroome, et kasse di