Otse põhisisu juurde

Aasamäede vahva kiisupere lugu.

Täna toome teieni loo armsatest inimestest, kes on meilt päris mitu-mitu kiisut adopteerinud.

Meie kiisuperre kuulub 9 armsat nurrumootorit.
Jutustan loo, kuidas kõik alguse sai. Nimelt algas kõik meie kunagise armsate kahe venna lahkumisest, kes olid meie perele väga olulised, kuid kahjuks lahkusid meie seast kasside FIV haigusega. Suuzil ja Shebal tuvastati mõlemal kasside FIV ja hiljem arsti sõnul võib see kaasas olla juba sündides. Meie kiisud olid ka ju lauda kassi emme pojad. Selle haigusega kiisud võivad meie seas elada pikki aastaid. Meie kiisudel saime haigusest teada, kui Suuzil, kes oli väga raskelt haige ning kliinikus veedetud päevadest tilgutite all polnud enam kasu ning sai tehtud viimane analüüs muidugi kahjuks vastus oli FIV positiivne ja haigus oli temast võitu saanud. Ta lahkus meie seast 9 aastasena. Suuzi vennal Shebal tehti ka analüüs kohe ja muidugi oli see ju positiivne, kuid ta elas meiega peale oma venna kaotust veel aastaid ja suri 13 aastasena. Need aastad terve ja elujõuline nurr. Sheba elas oma venna lahkumist väga raskelt üle ja loomulikult oli see kõik meie perele suur kaotus. Otsustasime võtta Shebale paarilise ja nii saabuski meie perre preili Sässy. Arsti sõnul pole FIV haigusega kiisu ohtlik teisele, kui nad üksteist ei ründa. Muidugi ei pane me ju neid kohe tuttu, kui ka kassipojal see avastatakse.
Peale Sheba lahkumist jäi Sässy üksi mitmeks aastaks ja hiljem otsustasime, et võtame Sässyle kaaslase hoopis varjupaigast ja hakkasimegi uurima oma võimalusi. Niimoodi saigi algus esimene nurr MTÜ Kassiabi Muuzi ja FB-st leidsin Pesaleidja ning kaua-kaua koduootava kass Urmase ja nii järgnesid ka teised kiisud.
See jutuke, mida ma kirjutan loodan, et see abiks julgustama võtma inimesi argasid, sotsialiseerimata, FIV-haigusega jne probleemsete muredega nurre.

Kiisude arengud ja iseloomustused:
SÄSSY oli meil 1-kuune kiisutirts, kes siis mõtles, et mis suur kõuts ikka on ja kargas sappa kinni kohe talle. Nii otsustasingi ta paariks ööks meie valve all voodisse võtta ja paari päeva möödudes mängisid koos ja toimetasid koos.
Mäletan jah, kuidas Sässy kõutsi kiusas ja ise sujuvalt diivani alla maandus ja muidugi Sheba ju sinna ei mahtunud. Nad olid koos vahvad. Sässy praeguseks 6 aastane. Peale Sheba kaotust otsustasime, et lisa kiisusid ei tule. Kaotused olid valusad ja need jäävad hinge igavesti.
MUUZI, kes oli 5 aastane tundmatu nahk ka Kassiabi vabatahtlikule ja ei teadnud temast pea midagi. Iseloomult oli sõbralik ja samas ketassaag naersime. Meil ikka käed oli katki natuke ja seda siiamaani ikka juhtub. Ta selline tujukas vahest tahab sülle ja küünte ja hammastega annab märku vahetame poosi. Sülest maha ei taha. Sässyga said alguses hästi läbi mängisid ja kõik oli nagu ok. Sässy tahtis omaette rohkem olla ja muidugi Muuzi igavene aktivist tahtis möllu koguaeg.
Esimest korda nägime lastega, kuidas loomake on nälga kannatanud ja kuidas ta rahulikumalt sööma hakkas, ega oksendanud enam ning kuidas kõik temas muutus. Muuzil väga tugev kaitse instinkt, kui mõne kiisu kotti paned, et arsti juurde minna. Nimelt väljendub see urisedes ja on meie peale kuri, siis teda puutuda ei tasu. Alati, kui poeg tahab tööle minna või välja, siis Muuzi sajaga pöördes ja hull nühkar. Come On võta mind kaasa! Meeletult vahva loom ja mega uudishimulik. On ka meil ära dressuuritud nimelt toimub see küsi ja tuleb mjäu ja poiss tõuseb kahele käppale ja avab suu ja maiustuse.
URMAS kass Urmas, kes on vägagi populaarne ja milline muhe mees. Temast saab rääkida ainult ülivõrdes. Kui mulle öeldi, et teadmata aeg, mil ta võib end avada. Toimus meie peres ime. Jälgisime teda ega üritanudki puudutada, ta tuli alati ise meie kõrvale ja vaikselt saime pai teha ja muidugi, milliseks kaisukaks ta on muutunud. Meil olid snäkihommikud ja muidugi, kes osutus eriti aplaks, oli Ummi. Mäletan hästi - ta oli alles paar kuud meie juures olnud ja otsustasin talle proovida pai teha ja sain seda pikalt teha snäkihommikutel. Muutused tema puhul oli kiired.
Ummi lemmiktegevuseks on käia ka öösiti ja vara hommikul puksimas vastu meie nägusid ja muidugi äratab ta seeläbi meid kõiki üles. Vahest on see nii tüütu, kuid samas nii armas. Muidugi on tal komme ennast käntsti pikali visata muidugi meile ebamugavatasse kohtadesse. Eriti kihvt on tema puhul, kuidas ta kodus jalutab ja vestleb kõigiga. Kaissu minnes näitab ta alati hulle põnevaid poose ja muidugi laiutab. Lemmikkohtadeks on elutoa diivan ja, kui seal lösutad arvesta alati tema tulekuga ning tee ruumi, et kõuts saaks tulla mõnulema. Muidugi on ka teisi põnevaid kohti, kus magada, kuid seal toimuvad ainult päeva uned. Ummi on meeletu mängija ning tema jooksu on kõikjale kuulda. Mängides vahest on küll tundunud, et teeb teistele haiget nimelt maandub ta hooga teistele peale ja väikest niuksumist on kuulda olnud. Muuzi ja Ummi seevastu samas kaalus ja, siis lastega naerame, kui matšiks läheb. Muuzil kindel taktika, kuidas alati ära teha.
KATRIN ehk meie Katu must-valge laiguline väga arg. Ja 5 aastane. Täiesti lootusetu inimesi hullult kardab ja sisistas mul koguaeg. Pea kuu oli mul ainult voodi all tema turva pesas. Söök oli ka voodi all ja pissikast voodi läheduses. Kuulsin läbi une, kui ta seal käis. Toidu kaussi tahtsin vahest ära võtta pidin jälgima, kui läheduses ta on. Tal oli komme vahest käppaga virutada ja sisistada. Mõistan teda, kuna tema lugu teades käitub iga kassiema niimoodi. Tema toit jne ja käpad eemale. Ta viis ka kõik teiste mänguasjad omale koopasse.
Teiste kiisudega oli ta sõber seda teadsin, kui ta võtsin. Nüüdseks ta mängib teistega ja muidugi Urmasest ei jää sammugi maha. Kõike tehakse koos. Katust saanud aja möödudes möllu tüdruk mängib ja turnib kõikjal. Meil laseb endale pai teha ja vahest need silitused on tema jaoks tohutu nauding ja saame pikalt teha. Temast on ka saanud väike toidu varas meie võileivalt sinki tahaks alati näpata. Muidugi anname, kuid see toimub ka läbi mängu nauding on näha tema julgust. Vahest paneme ka ninasid kokku ja ta nuusib ja katsub õrnalt käppaga. Esimene nurrumine tõi pisara silmi. Tema muutustel on väga emotsionaalsed mõjud.
MÄRTEN ehk Sipupüks ja Hoover heal lapsel mitu nime. Hoover nime sai ta hoiukodus kuna nad kõik tänavalapsed esimese hooga tõmbavad toidu sisse nagu seda rohkem polekski. Mõistetav nii see ju ongi seniks kui harjutakse, et toitu ju alati on piisavalt. Sipupüks tuli Pesaleidja hoiukodu kaudu. Mustavalge laiguline ja arake.
Sipupüks hellitus nime sai silituste järgi, kuna ma pole näinud ühtki kassi veel kes nii meeletult sipleb, kui teda silitad see on täiesti käsitlematu. Tema harjumine toimus kiirelt, kuna ta hoiukodus olnud ja inimnahkadega harjunud. Iseloomult kratt, pai maias ja hooliv nurr. Hooveri sündroom jätkuvalt on voodis mul hommikul ärka üles ja nõuab süüa.
SIMMU umbes 4 aastane triibik poisike ilusate hele siniste silmadega tava kodus olnud, kuid loobuti. Paras marakratt pahandust meeldib teha, kuid muidu nurr tubli poiss. Huumoriga olen naernud, kui pahanduste tegemist ei lõpeta lähed internaat kooli. Korra kardinad alla tõmmanud ja veekauss koguaeg on vaja see toidualuselt maha tõmmata.
Vahepeal meeldib ka teiste kõutsidele bossi mängida teatud lemmikkohad on neil kõigil ja siis teeb kajaka taolisi hääli. Mängib kõigiga ja samuti kaissu poeb teistele kiisudele. Eriliseks on poosid, kuidas peab rahulolevalt magama.
AMABEL ehk Ammi 2 aastane väga arg ja õrnake mustavalge kiisupreili. Tuli meie juurde alles enne jõule koos Ursula ja Karlottaga. Vaikselt saab pai teha ja meeldib minu voodis minu lähedal magada. Ta on meie väike kristallike. Nimelt oli meil silmapõletikku ravi ja rohu panemine oli vahest keeruline ja siis juhtus nii mõnadagi. Saime peput pesta jne.
Ta ju nii värises mul süles, kui olime pidanud teda taga ajama. Peale tantsu ja tagaajamist, kuna silmake sai terveks liigub julgelt ringi. Uurib elu elutoa muusikakeskuse pealt ja vaatab oma suurte ümmarguste silmadega, mis toimub.
URSULA ehk Ursu 5 aastane mustvalge preili armas preili.
Paar nädalat veetis voodi all jälgides, mis toimub. Voodi all nautis paisid ja sai silitada kõikjalt. Nüüdseks jalutab, möllab ja toimetab julgelt. Meeldib väga puksida ja isu on väga hea.
KARLOTTA 8 aastane mustavärvi natuke kõhualt valget ka. Äge mutt ja hull nühkar. Kohe uuris kodu ja sättis end sooja voodi magama. Kõva seletaja, kui ringi jalutab. Nühib vastu jalgu hommikuti ja siis saad mõned paid teha. Tujukas tüdruk, tee pai ja siis tuleb käppa hoop, kuid õnneks küünteta. Korra pimedas ehmatasin ribadeks ta silmad olid nagu õudusfilmis. Karru sõgemutt huumoriga öeldes muidugi nühkis mul vastu jalgu üks hommik ja ma ei silitanud kohe ja ükshetk naksas jalast. Oi ma siis kiusasin teda -
sai palju paisid ja ajasin taga.

Kokkuvõtteks saan kirjutada, et Urmas on meie kiisupere süda. Urmase sõbralikkus ja hoolivus tõmbavad kõik kiisud tema poole. Meie kiisud saavad omavahel väga hästi läbi ja mängivad ning toimetavad koos. Armsa Urmase käitumis malli on üle võtnud ka Katu. Teda jälgides on temagi meie uued kiisud hästi võtnud ja puksib ja hoiab neid. Jälgides neid kõiki esimestest päevadest ning neid arenguid tekitab see meis lastega aint palju rõõmu ja annab lisa tahtejõudu neile veel ja veel enamat pakkuda. Mulle on alati meeldinud jälgida algseid magamis poose ja hiljem, kui vabalt nad juba end tunnevad. Muidugi võtan nende jaoks aega ja mängin nendega.
Koguaeg sõbrannadele naernud, et kes netti poodidest ostavad riideid, siis mina teen Zooplus netipoest uurimistööd, et kiisud saaksid parimat. Kindlasti võib öelda, et nii paljude kiisude ülalpidamine on kulukas. Jah meie kulud küll tõusnud, kuid see kõik on seda väärt. Koristamine - oleme harjunud enda ümber alati puhtust hoidma ja liivakastid saavad päevas mitmeid kordi puhastatud.
Nendega elu on imeline ja julgustan kindlasti kodu neile pakkuma. Nendega ongi nii, et lähed puuriga kohale ja kiisu kaasa ja vutt vutt koju. Väike turvanurgake ja liivakast sinna lähistele. Tehke snäkihommikuid või -õhtuid. Andke talle aega, kõik võib toimuda väga kiirelt, kuid võib ka minna rohkem aega. Me keegi kahjuks ei tea täpselt, mis nende hinges toimub. Nad oskavad olla meile väga tänulikud.
SELLEKS, ET PÄÄSTA ROHKEM KODUTUID LOOMI, ON MEIL TARVIS SINU ABI.

💚 Püsiannetajaks on kõige mugavam hakata meie kodulehel olevate pangalinkide abil ➡️ https://www.pesaleidja.ee/anneta/

💚 Ühekordset annetust on lisaks võimalik teha helistades Pesaleidja MTÜ annetustelefonile:
900 0950 - kõne hind 50 EUR
900 0915 - kõne hind 15 EUR
900 0905 - kõne hind 5 EUR
NB! Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

💚 Samuti saab annetust teha Pesaleidja MTÜ kontodele:
EE647700771001866844 LHV Pank
EE102200221063071211 Swedbank
EE941010220247756220 SEB Pank
EE404204278613732108 Coop Pank
EE351700017003105966 Luminor Bank
Selgitusse kirjuta palun “Blogi"!

PS! Annetustest saadud raha kasutatakse 100%-liselt kodutute loomade abistamiseks.  

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v

7 põhjust, miks kassid armastavad VANNITUBE!

Oled mõelnud, miks Su kass armastab eriti vannitoas lebada või just sinna esimesena tormab, kui see uks avaneb? Kui oled kassidega kokku puutunud, siis arvatavasti juba tead, et enamik kiisusid armastavad vannitoas käia. Kas ka Sinu kass järgneb sulle vannituppa? Ehk ta hõõrub end Su jalgade vastu kui Sa seal oled? Võib-olla ta pikutab kraanikausis isegi siis, kui Sind seal pole? Ta võib suletud ukse taga kräunuda ning seda käpaga katsuda. Mõned kassid kipuvad justnimelt vannitoas palju tähelepanu küsima. Mis vannitubades siis ikkagi nii erilist on? Oleme ka meie seda mõelnud. Aga me mõtlesime välja! Ja jagame oma teadmisi nüüd ka Sinuga: VANNITUBA ON SUUREPÄRANE KOHT, KUS MÄNGIDA Vannituba võib mõne kassi jaoks hoopiski justkui mängutuba olla. Seal on vann, kus ringi tuisata, ning WC-paber, millega mängida. Seal pakuvad veel põnevust rätikud ja nagis rippuvad hommikumantlid. Kiisud võivad põrandal püherdada ja vannimatiga mängida. Kassil võib olla vannitoas väga lõbus, hoolimata sel

7 TOATAIME, MIS ON SU KASSILE OHUTUD

1. Tups-rohtliilia ehk pruudislepp Oma väljakutsuva välimusega meelitab see taim ligi ka kõige passiivsemad kassid. Kuna taim ajab palju võsusid, on võimalus taime paljundada ja lemmikule oma taim jätta.  Hooldamine: Tups-rohtliilia ei vaja palju tähelepanu. Taim vajab valgust, aga saab ka hämaramas kohas hakkama. Kasta tuleb siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.   2. Palmid Palmide liike on väga palju erinevaid, kuid mitte kõik ei ole ohutud kasidele. Mõned ohutud palmilised on  oja-raveenepalm (majesty palm), kuldviljakpalm, hobusesaba palm ja salongipalm. Peale selle, et nad on karvapallidele ohutud, on palmid ka head õhupuhastajad. Hooldamine: Vajavad pigem palju valgust, kasta alles siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.  3. Vesipahhiira Tegemist on vähenõudliku taimega, mis on kassisõbralikkusele veel ka dekoratiivne.  Hooldamine:  Otsest päikesevalgust ei soovi, kasta regulaarselt, kuid mitte lasta mullal täiesti ära kuivada ega liiga märg olla. 4. Bambus