Otse põhisisu juurde

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna. 


Kus on kiisu?

Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli.

Äkilised muutused käitumises

Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis viitab, et Su kassil on valus. See kehtib eriti siis, kui inimene katsub või liigutab kassi valulikku kehaosa. Kassid ei saa öelda: "Hei, peremees, mul on valus. Palun ära katsu mind!" Nende viis selle väljendamiseks on oma käitumise muutmine. Kui tundsid eelnevas lõigus ära oma kassi- palun võta oma loomaarstiga ühendust. 

Liigne nurrumine 

Me teame, et kassi nurrumine näitab, et ta on rahulolev, kuid kassid võivad oma võimsat nurrumist kasutada vajadusel ka iseenese ravimiseks. Kassi nurrumine vibreerib 25-150 HZ juures, see on sama sagedus, mis abistab füüsiliselt terveneda ning mis suurendab luude tihedust. 

Muutused aktiivsuses

Kui oleme haiged, siis tunneme end üldjuhul ka loiu ning kurnatuna. Ka see kehtib kasside puhul. Kui Su kassil on valus, siis võib ta seda Sulle näidata täielikult paigale jäämisega või oma aktiivsuse piiramisega. Kui Su tavapäraselt hüperaktiivne kass on järsku väga tagasihoidlik ning rahulik, siis peaksid nad igaks juhuks loomaarsti juurde viima. Parem karta, kui kahetseda. 

Muutused söögiisus ning vedeliku tarbimises

Kui Su kassil on valus, siis võib ta tavapärane isu väga palju väheneda. Paljud kassid on toidu osas valivad, kuid kui Su tavapäraselt näljane kass ei tunne üldse huvi oma kausi sisemuse vastu ning tema dieet ei ole lähiajal muutunud - jälgi teda hoolsalt. Mõne kassi puhul, keda vaevab valu, ilmneb see vee joomises. Juuakse kas tavapärasest palju vähem, või vastupidiselt väga palju rohkem.
Kui Su kass joob väga palju, võib see tähendada mitmeid asju. See võib viidata stressile, närvilisusele, mõnele ainevahetuse haigusele. Samuti võib see viidata diabeedile, kroonilisele neeruhaigusele või kilpnäärme ületalitusele.
Seda, et kass ei söö ega joo nii nagu tavaliselt, võib põhjustada valu suupiirkonnas. Võib juhtuda et ta seostab tegevust valuga, mida ta kogeb. 

Muutused liivakasti kasutamise

Nagu varem mainitud sai - kui kass joob liiga palju vett, siis suure tõenäosusega urineerivad nad ka tavalisest rohkem. Kui kass tunneb valu oma seljas, siis võib see põhjustada neile ebameeldivusi liivakasti sisenemisel ning sealt väljumisel. Sellisel  juhul võib juhtuda, et nad pissivad liivakastist välja, nurga taha. Samuti võib muutuda ka nende seedetrakti tavapärane talitus, mille tõttu võib kass kogeda kõhukinnisust. Liivakasti puhastamine ei ole tavaliselt loomaomanike lemmiktegevus, kuid regulaarse puhastamise tagajärjel mõistad paremini oma lemmiku normaalset ainevahetust ning muutused ei jää märkamata.

Enda liialdane puhastamine

Kui su kassil on haav või mõni piirkond, mis neile valu tekitab, siis võivad nad kogu oma tähelepanu selle ala puhastamisele suunata. Et puhtust hoida, pesevad kassid end ise - seega tunne muret alles siis, kui märkad, et kass mingit kindlat piirkonda väga-väga hoolikalt ning pikka aega lakub.  

Kõige tavapärasemateks märkideks, mis viitavad sellele, et Su lemmik kannatab valu on:

 • Lonkamine
 • Raskused hüppamisel
 • Ebanormaalselt kõndimine 
 • Vastumeelsus liikumisele
 • Peitu pugemine
 • Enda eest mitte hoolitsemine (kass ei puhasta ennast)
 • Huvi kaotamine (nt mängu vastu)
 • Söögiisu puudumine
 • Aktiivsuse vähenemine
 • Üldise meeleolu muutumine
 • Temperamentseks muutumine
 • Küürutamine
 • Kaalust juurde- või alla võtmine
 • Kindla kehapiirkonna lakkumine
 • Pea madalal hoidmine
 • Kontrollimatu silmade pilgutamine
 • Toitumise muutumine
 • Urisemine
 • Valust näugumine
 • Silmade kinni hoidmine
 • Saba liputamine
 • Raskuste kogemine urineerimisel
 • Negatiivse reaktsiooni väljendamine mingile alale surve avaldamisel
 • Hästi valgustatud ruumide vältimine

Pea meeles, et Sina vastutad oma kassi tervise eest ning valu tunnuseid varakult märgates jõuab Sinu kass kiiremini veterinaari juurde ravile. 

Originaalpostitus: Cole & Marmalade

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

5 märki, millega Su kass tahab Sulle öelda, et ta on õnnetu

Meie kassid on meie hindamatud kaaslased, kes pidevalt naeratuse näole toovad. Ilmselgelt soovime me neile alati parimat, kuid kuna kassikeelt me ei räägi, on sageli raske neid neljajalgseid mõista. Toome teile välja viis punkti, näpunäideteks ja tähelepanekuteks, mis aitaksid teil oma kassi paremini mõista ning nende heaolu kontrollida.  Taavi Ainult lebaks ja magaks. Kuigi see tundub väga tavaline kasside puhul, ei ole see päris nii. Kassidel võib kodus olles väga igav hakata. Kass, kes vaid magab ja lebab, võib olla lihtsalt alastimuleeritud. See tähendab, et tal pole piisavalt tegevust või mänguaega oma inimeselt. Võite mõelda, et kass ongi lihtsalt laisk – kuid, kui te saaksite oma kassilt selle kohta küsida, võib vastuseks olla lihtsalt see, et ta on oma igavusega leppinud. Sellised kassid ei liigu väga palju ning seetõttu tulevad ka terviseriskid, näiteks ülekaalulisus, diabeet ja liigeste probleemid. On oluline teha kindlaks, et kass saab piisavalt liikumist ja tähelepanu, et

HEA TEADA: neli punkti kassiküüntest, mida üks kassiomanik kindlasi teadma peaks!

 Kassid võivad küll kraapida mööblit, ronida mööda kardinaid ja oma küüntega muid asju lõhkuda, ent küüned on oluline osa kassi anatoomiast ning palju enamat kui näib. Toome Sulle põhilise info, mida Sa peaks teadma oma kassi küüntest. Allikas: Pixabay 1. Kassiküüned ei ole päris samad kui meie küüned. Kassiküüned on küll sarnased meie omadel, ent on üks suur erinevus - kassiküüned on osa nende varvaste luudest. Küüne kaotamine meie jaoks ei ole suur probleem, ent kassi jaoks on see põhimõtteliselt sama kui sõrme- või varbaotsa amputeerimine. Mistõttu mitte-mitte kunagi ei tohiks kassilt küüsi eemaldada. Õnneks on protseduur enamus loomakliinikutes ka taunitud. (mitmelpool maailmas on küll see tavaline, vt declawing ) 2. Kassiküüntel on olulised ülesanded. Kui meie küünte põhiliseks eesmärgiks on meie sõrmeotsi kaitsta, siis kasside jaoks on küüned palju enamat. Ülesanded, millega ilmselt kõik oleme kokku puutunud, on enesekaitse ja jahipidamine. Lisaks aitavad k