Otse põhisisu juurde

Huvitav uuring: kassid peegeldavad oma inimese käitumist

Simon
Oleme kõik kuulnud, et lemmikloomad võivad vahel oma omanikke moodi
välja näha ning nähtavasti võivad nad ka omanikuga sarnaseid käitumismaneere omandada.

Mõtle sellele: lapsed peegeldavad tihti oma vanemate käitumist (eriti siis, kui nad seda teha ei tohiks, nt vandudes). Miks peaks see siis veider olema, et kassid, kes on meile sarnaselt imetajad, tegutsevad nii samuti. Ilmselgelt ei hakka meie kassid kogemata vanduma, vaid jälgivad kogu meie käitumist ning matkivad seda žeste või häälitsusi/liigutusi tehes.  

Kas oled tihti närviline või arglik ning ka sinu kiisu on pelglik? Või oled väga iseseisev ning su kasski ei lase endale kellelgi arvamust peale suruda?

Nottingham Trenti ja Lincolni ülikoolid korraldasid koos uurimuse, et näha, kas eksisteerivad ühenduslülid kassiomanike isiksuste ning nende hoolealuste käitumises ja heaolus. Uurimuses osales üle kolme tuhande omaniku ja selgus, et vastuseks on kindel „jah“- ühendused on olemas.

„Paljud loomaomanikud arvavad enda lemmikloomad pereliikmete hulka ning neil tekib tugev sotsiaalne side,“ kirjutas loomade heaolu uurija Lauren Finka Nottingham Trenti ülikoolist. „Seega on väga võimalik, et lemmikud on mõjutatud meie käitumisviisidest ning sellest, kuidas me nendega suhtleme. Mõlemad tegurid on jällegi mõjutatud erinevate inimeste iseloomude erinevustest.“

Mida see siis tähendab?
Dior


Uuringus märgati, et kassiomanikel, kellel on tihti ärevushood või probleemid närvidega, on  kassid, kellel esineb tavalisest enam probleeme käitumisega. Samuti avaldati, et mõned loomaomanikud, kellel oli oma kaalu hoidmisega probleeme, omasid kasse, kellel oli samuti raskusi tervisliku kaalu säilitamisega.

„Suurem osa loomaomanikest soovib oma lemmikule tagada vaid parimat ning uuringu tulemused näitavad olulist suhet meie isiksuse ning lemmiklooma heaolu vahel,“ ütles Finka, „et uurida selle suhte põhjustajat  ning  kas ja kuidas see mõjutab otseselt kassi käitumist ning heaolu, on vaja läbi viia veel täiendavaid uuringuid.“

Edasiste väidete avalikustamiseks on vaja läbi viia veel mitmeid uuringuid, kuid praeguse info põhjal on kindel, et kassid peegeldavad omanike tegusid tihedamalt, kui seda arvata oskame.

Peamised väited, mida uuring püstitas:

Omanikel, kellel oli uuringus kõrgem neurootilisuse tase, olid ka enamasti kassid,
  •     kelle eluiga oli vähenenud
  •     kes ei saanud piisavalt õues viibida
  •     kelle käitumine tekitas probleeme
  •     kes käitusid agressiivselt, närviliselt
  •     kes olid stressis ning neil oli sellekohased tervisehäired
  •     kellel olid pikaajalised probleemid tervisega
  •     kellel oli kalduvus ülekaalulisusele
Väga meelekindlatel omanikel olid enamasti ka kassid, kes
  •     ei olnud närvilised, arad ega agressiivsed
  •     ei olnud loiud
  •     olid sotsiaalsed
Need avastused illustreerivad hooldaja ning hooldatava vahelist suhet, mis väljub
inimeste vahelise suhtluse piiridest ning kandub edasi looma ning omaniku peale.

Oled sa kergesti ehmuv ning nii samuti on ka sinu kiisu? Või on ta sama rahumeelne nagu sinagi? Nüüd sa siis tead, miks! Suur osa meist kohtleb oma lemmikuid nagu pereliikmeid, sest seda nad ju ongi.

Kaslaste ravimite uurija  Danielle Gunn-Moore Edinburghi ülikoolist ütleb: „kass on kui mini-mina, ta on tundlik loom, kes on tugevalt mõjutatud nende poolt, kes teda ümbritsevad.“
Nero


Finka uuringuga sarnaseid tulemusi saadi ka teises uuringus, milles uuriti peamiselt  koerte ning inimeste vahelisi käitumissarnasusi.

Seega pisut lihtsustades võib öelda, et kui sa oled tihti pahur, siis on ka sinu kass suure tõenäosusega pahuravõitu. Ja kui sa oled äärmiselt aktiivne, siis on ka sinu kass kordades aktiivsem, kui teised liigikaaslased.

„Kassidel ei pruugi olla väga kerge lemmikloomana elada, seega on väga oluline, et me teaksime, kuidas meie käitumine neid mõjutada võib. Nii heast, kui halvast küljest,“ ütles Finka ajakirjale PsyPost.

Meie kohuseks on muuta kasside elu võimalikult meeldivaks ning nendega ühine keel leida.

Tervet uuringut on võimalik lugeda inglise keeles SIIN.

Piltidel olevad kassid:
Simon: https://www.pesaleidja.ee/loomad/simon-22274161/praegu-otsivad-kodu/
Dior: https://www.pesaleidja.ee/loomad/dior-22272454/praegu-otsivad-kodu/  
Nero: https://www.pesaleidja.ee/loomad/nero-22273580/praegu-otsivad-kodu/

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v

4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra!

Laa-Laa Sõbrapäev ei ole enam kaugel ja seega tõstatame taas ühe olulise küsimuse - äkki Sinu neljajalgne sõber sooviks omale omasugust sõpra?   Paljud pered, kus on mitu kassi, ütlevad, et mitu kassi on ikka parem kui üks. Nad mängivad koos, kaisutavad koos, teevad pättusi koos. Arusaadavalt on muutus hirmutav ning päris iga kass ei lepi sellega, et peab oma tudukohti ja tähelepanu jagama. Toome täna Sulle 4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra! 1. Su kassile meeldib mängida ! Kas Su kass on mänguline ja tundub, et tal on lõputult energiat? Kui lisate teise kassi, kellega koos mürgeldada ja mängida. Kaks aktiivset kiisut saavad üksteisele seltsi pakkuda, kui Sa ise pead kodust eemal olema või millegi muuga tegelema. PS! Tihtipeale arvatakse, et kassidele meeldib üksi olla. Ent tegelikult on kassid seltskondlikud loomad ning vähene suhtlus võib neis tekitada stressi ja depressiooni. Loore 2. Su kass on väga armastav. Kui Su kass on väga arm

Miks mu kass mind limpsib?

Kassid teevad mitmeid asju, mis panevad meid imestama ja tekitavad küsimusi. Kas oled kunagi mõelnud, miks su kass sind limpsib? Inimestena ei jookse me ringi ega limpsi neid, kes meile meeldivad. Oleme nüüd aga teada saanud, miks sinu kass sind limpsib. Apelsin Sa oled minu! Nagu me kõik teame, „vannitavad“ kassid end sageli selleks, et püsida puhtad. Kassid on puhtuseetalonid ja võtavad enda puhastamist tõsiselt. Tänu kasside karedale keelele ja süljele eemaldavad nad edukalt oma karvkattest soovimatu mustuse. Põnev fakt: keskmine kass veedab 15-20% oma päevast end pestes. "Kasside keel on kaetud väikeste näsadega, mis toimivad nii kammina, kui ta ennast hooldab, kui ka rasplina kõikide väikeste toidujäätmete kätte saamiseks luult või toidukausist,“ ütleb Marci Koski, sertifitseeritud kasside käitumise ja koolitamise konsultant ning Kassikäitumise lahendused omanik Washingtoni osariigis. Lisaks ilmselgele pesemise funktsioonile limpsivad mitmed kassid end ka seetõttu, et see rah