Otse põhisisu juurde

8 fakti sinu kassi hammastest, mida sa peaksid teadma

Karlotta
Lemmikloomaomanikud ei mõtle tihti oma lemmiku hammaste peale, ent oma kassi hammaste olukorraga kursis olemine on nende üldise tervise ja heaolu säilitamiseks ülitähtis. Selleks toome sinuni kaheksa põnevat fakti kassi hammastest, mis annavad sulle ülevaate oma kassi hammaste tervisest.

1. Inimese ja kassi hammastel on mõningaid sarnasusi

Kui kassi hambad tunduvad inimese pärlvalgetest üsna erinevad, on nii inimesed kui ka kassid difododontsed loomad, st ka kassipoja piimahambad vahetuvad jäävhammaste vastu. Kassid sünnivad ilma hammasteta, kuid nende piimahambad hakkavad sisse tulema umbes 2 nädala vanuselt. Siis hakkavad piimahambad langema umbes 3 kuu pärast, et jäävhammastele ruumi teha. Kassidel on 26 piimahammast ja 30 jäävhammast.

2. Kasside hambad on jahipidamiseks optimeeritud

Kasside hambad on sarnased tõeliste kiskjate omadele, kassi hambad on loodud nende saagi lõikamiseks ja rebimiseks nagu džunglikassil. Kihvad on optimeeritud saaknaha torkimiseks. Muidugi tähendab see, et kassihammustus on tõesti valus.

3. Erinevad hambad täidavad erinevaid ülesandeid

Kassi lõikehambad - need pisikesed hambad, mis on kassi suu ette asetatud kihvtide vahele - ei ole jahipidamisel eriti kasulikud. Neist on palju abi, kui kass peab midagi näksima. Mõned kassid kasutavad lõikehambaid ka küüniste närimiseks, küünte lahtiste tükkide eemaldamiseks ning sügamiseks.

4. Kassidele ei teki hambaauke

Kassidel ei teki hambaauke sedasi nagu inimestel. See on osaliselt tingitud nende hammaste kujust. Kaarieset põhjustavad ka suhkrust toituvad bakterid.

5. Kassidel võib siiski olla muid probleeme hammastega

Nagu meil, võib ka kassidel tekkida parodondi haigus (igemehaigus, seisund, mis nõrgestab hambaid toetavaid struktuure), samuti raske suuõõne põletik. Samuti on neil kalduvus haigusele, mida nimetatakse hammaste resorptsiooniks. See juhtub siis, kui ühe või mitme hamba struktuurid resorbeeruvad ja asendatakse lõpuks luusarnase materjaliga. See võib olla kassidele üsna valus.

6. Kassid näitavad hambavalu harva

Kassid varjavad oma valu, ent sümptomitena võib välja tuua punased igemed, muutused söömises, halb hingeõhk, ilastamine.

7. Kassid saavad süüa ka pärast hammaste eemaldamist

Kui sinu kassil on vaja hambad välja tõmmata, ei tasu liiga muretseda. Kassid saavad süüa märga toitu (ja tavaliselt isegi kuiva!) isegi, kui mõni või kõik hambad on eemaldatud. Tähtsam on terve ja valuvaba suu kui suu täis hambaid. Kui su loomaarst soovitab hambaid välja tõmmata, siis need hambad teevad tõenäoliselt sinu kassile valu ja ta tunneb end peale nende eemaldamist paremini.

8. Regulaarne hambaravi külastamine kaitseb su kassi hambaid

Soovituslik on oma kassiga käia loomaarsti juures kontrollis, sel ajal paluge kontrollida ka oma kassi hambaid. Hambaprobleemide ennetamine on kindlasti parim lahendus. Kui harjutada, siis mõni kass lubab ka oma hambaid kodus regulaarselt puhastada.

Allikas: PET MD

Pildil: Karlotta: www.pesaleidja.ee/loomad/karlotta-22272563/praegu-otsivad-kodu

----------------------------


AITA MEIL AIDATA

Pesaleidja kuulub Vabaühenduste Liidu heade annetuste kogujate nimekirja ning järgib annetuste kogumise head tava.

Iga ülekantud euroga saad aidata Pesaleidja kassitoas ja hoiukodudes olevaid kasse ja koeri!

Palun anneta endale sobiv summa Pesaleidja MTÜ kontole:
EE647700771001866844 LHV Pank
EE102200221063071211 Swedbank
EE941010220247756220 SEB Pank
EE404204278613732108 Coop Pank
EE351700017003105966 Luminor Bank

Helista Pesaleidja MTÜ annetustelefonile:
900 0950 - kõne hind 50 €
900 0915 - kõne hind 15 €
900 0905 - kõne hind 5 €
Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

5 märki, millega Su kass tahab Sulle öelda, et ta on õnnetu

Meie kassid on meie hindamatud kaaslased, kes pidevalt naeratuse näole toovad. Ilmselgelt soovime me neile alati parimat, kuid kuna kassikeelt me ei räägi, on sageli raske neid neljajalgseid mõista. Toome teile välja viis punkti, näpunäideteks ja tähelepanekuteks, mis aitaksid teil oma kassi paremini mõista ning nende heaolu kontrollida.  Taavi Ainult lebaks ja magaks. Kuigi see tundub väga tavaline kasside puhul, ei ole see päris nii. Kassidel võib kodus olles väga igav hakata. Kass, kes vaid magab ja lebab, võib olla lihtsalt alastimuleeritud. See tähendab, et tal pole piisavalt tegevust või mänguaega oma inimeselt. Võite mõelda, et kass ongi lihtsalt laisk – kuid, kui te saaksite oma kassilt selle kohta küsida, võib vastuseks olla lihtsalt see, et ta on oma igavusega leppinud. Sellised kassid ei liigu väga palju ning seetõttu tulevad ka terviseriskid, näiteks ülekaalulisus, diabeet ja liigeste probleemid. On oluline teha kindlaks, et kass saab piisavalt liikumist ja tähelepanu, et

HEA TEADA: neli punkti kassiküüntest, mida üks kassiomanik kindlasi teadma peaks!

 Kassid võivad küll kraapida mööblit, ronida mööda kardinaid ja oma küüntega muid asju lõhkuda, ent küüned on oluline osa kassi anatoomiast ning palju enamat kui näib. Toome Sulle põhilise info, mida Sa peaks teadma oma kassi küüntest. Allikas: Pixabay 1. Kassiküüned ei ole päris samad kui meie küüned. Kassiküüned on küll sarnased meie omadel, ent on üks suur erinevus - kassiküüned on osa nende varvaste luudest. Küüne kaotamine meie jaoks ei ole suur probleem, ent kassi jaoks on see põhimõtteliselt sama kui sõrme- või varbaotsa amputeerimine. Mistõttu mitte-mitte kunagi ei tohiks kassilt küüsi eemaldada. Õnneks on protseduur enamus loomakliinikutes ka taunitud. (mitmelpool maailmas on küll see tavaline, vt declawing ) 2. Kassiküüntel on olulised ülesanded. Kui meie küünte põhiliseks eesmärgiks on meie sõrmeotsi kaitsta, siis kasside jaoks on küüned palju enamat. Ülesanded, millega ilmselt kõik oleme kokku puutunud, on enesekaitse ja jahipidamine. Lisaks aitavad k

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v