Otse põhisisu juurde

8 fakti sinu kassi hammastest, mida sa peaksid teadma

Karlotta
Lemmikloomaomanikud ei mõtle tihti oma lemmiku hammaste peale, ent oma kassi hammaste olukorraga kursis olemine on nende üldise tervise ja heaolu säilitamiseks ülitähtis. Selleks toome sinuni kaheksa põnevat fakti kassi hammastest, mis annavad sulle ülevaate oma kassi hammaste tervisest.

1. Inimese ja kassi hammastel on mõningaid sarnasusi

Kui kassi hambad tunduvad inimese pärlvalgetest üsna erinevad, on nii inimesed kui ka kassid difododontsed loomad, st ka kassipoja piimahambad vahetuvad jäävhammaste vastu. Kassid sünnivad ilma hammasteta, kuid nende piimahambad hakkavad sisse tulema umbes 2 nädala vanuselt. Siis hakkavad piimahambad langema umbes 3 kuu pärast, et jäävhammastele ruumi teha. Kassidel on 26 piimahammast ja 30 jäävhammast.

2. Kasside hambad on jahipidamiseks optimeeritud

Kasside hambad on sarnased tõeliste kiskjate omadele, kassi hambad on loodud nende saagi lõikamiseks ja rebimiseks nagu džunglikassil. Kihvad on optimeeritud saaknaha torkimiseks. Muidugi tähendab see, et kassihammustus on tõesti valus.

3. Erinevad hambad täidavad erinevaid ülesandeid

Kassi lõikehambad - need pisikesed hambad, mis on kassi suu ette asetatud kihvtide vahele - ei ole jahipidamisel eriti kasulikud. Neist on palju abi, kui kass peab midagi näksima. Mõned kassid kasutavad lõikehambaid ka küüniste närimiseks, küünte lahtiste tükkide eemaldamiseks ning sügamiseks.

4. Kassidele ei teki hambaauke

Kassidel ei teki hambaauke sedasi nagu inimestel. See on osaliselt tingitud nende hammaste kujust. Kaarieset põhjustavad ka suhkrust toituvad bakterid.

5. Kassidel võib siiski olla muid probleeme hammastega

Nagu meil, võib ka kassidel tekkida parodondi haigus (igemehaigus, seisund, mis nõrgestab hambaid toetavaid struktuure), samuti raske suuõõne põletik. Samuti on neil kalduvus haigusele, mida nimetatakse hammaste resorptsiooniks. See juhtub siis, kui ühe või mitme hamba struktuurid resorbeeruvad ja asendatakse lõpuks luusarnase materjaliga. See võib olla kassidele üsna valus.

6. Kassid näitavad hambavalu harva

Kassid varjavad oma valu, ent sümptomitena võib välja tuua punased igemed, muutused söömises, halb hingeõhk, ilastamine.

7. Kassid saavad süüa ka pärast hammaste eemaldamist

Kui sinu kassil on vaja hambad välja tõmmata, ei tasu liiga muretseda. Kassid saavad süüa märga toitu (ja tavaliselt isegi kuiva!) isegi, kui mõni või kõik hambad on eemaldatud. Tähtsam on terve ja valuvaba suu kui suu täis hambaid. Kui su loomaarst soovitab hambaid välja tõmmata, siis need hambad teevad tõenäoliselt sinu kassile valu ja ta tunneb end peale nende eemaldamist paremini.

8. Regulaarne hambaravi külastamine kaitseb su kassi hambaid

Soovituslik on oma kassiga käia loomaarsti juures kontrollis, sel ajal paluge kontrollida ka oma kassi hambaid. Hambaprobleemide ennetamine on kindlasti parim lahendus. Kui harjutada, siis mõni kass lubab ka oma hambaid kodus regulaarselt puhastada.

Allikas: PET MD

Pildil: Karlotta: www.pesaleidja.ee/loomad/karlotta-22272563/praegu-otsivad-kodu

----------------------------


AITA MEIL AIDATA

Pesaleidja kuulub Vabaühenduste Liidu heade annetuste kogujate nimekirja ning järgib annetuste kogumise head tava.

Iga ülekantud euroga saad aidata Pesaleidja kassitoas ja hoiukodudes olevaid kasse ja koeri!

Palun anneta endale sobiv summa Pesaleidja MTÜ kontole:
EE647700771001866844 LHV Pank
EE102200221063071211 Swedbank
EE941010220247756220 SEB Pank
EE404204278613732108 Coop Pank
EE351700017003105966 Luminor Bank

Helista Pesaleidja MTÜ annetustelefonile:
900 0950 - kõne hind 50 €
900 0915 - kõne hind 15 €
900 0905 - kõne hind 5 €
Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v

4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra!

Laa-Laa Sõbrapäev ei ole enam kaugel ja seega tõstatame taas ühe olulise küsimuse - äkki Sinu neljajalgne sõber sooviks omale omasugust sõpra?   Paljud pered, kus on mitu kassi, ütlevad, et mitu kassi on ikka parem kui üks. Nad mängivad koos, kaisutavad koos, teevad pättusi koos. Arusaadavalt on muutus hirmutav ning päris iga kass ei lepi sellega, et peab oma tudukohti ja tähelepanu jagama. Toome täna Sulle 4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra! 1. Su kassile meeldib mängida ! Kas Su kass on mänguline ja tundub, et tal on lõputult energiat? Kui lisate teise kassi, kellega koos mürgeldada ja mängida. Kaks aktiivset kiisut saavad üksteisele seltsi pakkuda, kui Sa ise pead kodust eemal olema või millegi muuga tegelema. PS! Tihtipeale arvatakse, et kassidele meeldib üksi olla. Ent tegelikult on kassid seltskondlikud loomad ning vähene suhtlus võib neis tekitada stressi ja depressiooni. Loore 2. Su kass on väga armastav. Kui Su kass on väga arm

Miks mu kass mind limpsib?

Kassid teevad mitmeid asju, mis panevad meid imestama ja tekitavad küsimusi. Kas oled kunagi mõelnud, miks su kass sind limpsib? Inimestena ei jookse me ringi ega limpsi neid, kes meile meeldivad. Oleme nüüd aga teada saanud, miks sinu kass sind limpsib. Apelsin Sa oled minu! Nagu me kõik teame, „vannitavad“ kassid end sageli selleks, et püsida puhtad. Kassid on puhtuseetalonid ja võtavad enda puhastamist tõsiselt. Tänu kasside karedale keelele ja süljele eemaldavad nad edukalt oma karvkattest soovimatu mustuse. Põnev fakt: keskmine kass veedab 15-20% oma päevast end pestes. "Kasside keel on kaetud väikeste näsadega, mis toimivad nii kammina, kui ta ennast hooldab, kui ka rasplina kõikide väikeste toidujäätmete kätte saamiseks luult või toidukausist,“ ütleb Marci Koski, sertifitseeritud kasside käitumise ja koolitamise konsultant ning Kassikäitumise lahendused omanik Washingtoni osariigis. Lisaks ilmselgele pesemise funktsioonile limpsivad mitmed kassid end ka seetõttu, et see rah