Otse põhisisu juurde

Veterinaari juures käimine

Inimesed juba on kord sellised, et pöörduvad arsti poole alles siis, kui on tekkinud sümptomid ja muremõtted mõistuse halvanud. Tegelikult aga oma loomade suhtes nii käituda ei tohiks ja nad vajavad regulaarselt arstivisiiti. 
Põhjendame kohe, mida ja millal tegema peaks! Elementaarne vaktsineerimine ning kiibistamine. 
Tõenäoliselt ei vaja see loomasõprade seas isegi selgitamist, ent teeme seda siiski. 
Ainus asi, mis Sinu looma kaitseb kõikvõimalike viiruspuhangute ja nakkusohtlike olukordade eest, on korrektne vaktsineerimine. See tähendab, et 2.-3. elukuul esimene kompleksvaktsiin ning mikrokiip (ja kindlasti selle registreerimine!), sellest kuu hiljem teine kompleksvaktsiin ning marutaudivaktsiin. Edaspidi käib vaktsineerimine kord aastas - iga aasta kompleks-, ja üle ühe aasta marutaudivaktsiin. Samuti soovitame iga aasta vaktsineerimas käies kontrollida ka kiibi toimimist!
Ka kodune toakass peab saama ussirohtu regulaarselt ja vähemalt 3x aastas, sest me ise toome välisjalatsitega kõikvõimalikke nakkuseid koju ning regulaarne paarieurone ussirohi võib päästa nii Sinu kui su looma väga ebameeldivast enesetundest. 


Kui esimene osa on lihtne ja loogiline ning ajaliselt planeeritav, siis kõik muu paraku pigem mitte kui just ei ole teada mõnd kroonilist haigust, mida peab aeg-ajalt kaardistama. 
On palju loomaomanikke, kes ei tea, et ka loomadel on oma erialaspetsialistid, täpselt nagu inimestelgi. Nii nagu ei lähe me ise katkise hambaga perearsti juurde, on mõistlik ka kiisu hambaid lasta üle vaadata ning eemaldada ainult stomatoloogil. Eestis on neid üksjagu, pealinnas näiteks seega valik võrdlemisi lai!
Täpselt niisamuti on loomadel olemas oma silmaarstid, ortopeedid, neuroloog, gastroenteroloog ja muid kogenud erialaspetsialiste, kes teavad oma valdkonnast tunduvalt rohkem, sest omavad selles igapäevaseid kogemusi. 
Niisiis - kui Su kass lonkab, ta silmad nõretavad või on paistes, ta suu on põletikuline ning haiseb, tekkinud on peakalle või tasakaaluhäired, siis palun võta ühendust just antud valdkonna spetsialistiga, kes teab, mis uuringuid Su loom vajab ning oskab anda maksimaalset abi. Meie oleme seda meelt, et on lihtne ja mugav, kui Su loomal on oma kindel nii nimetatud "perearstikeskus" ehk tavakliinik. Seda seepärast, et nii on kogu raviajalugu ühes kohas nii kergesti leitav, Sa ei pea nuputama, kus Sa eelmine aasta temaga käisid ja kas leiti mingi muutus, mis vajaks tähelepanu ja võib-olla ka uuringuid.  Lisaks on nii kursis Sinu looma veterinaar kaasuvate haigustega ning oskab märgata taas kiirelt mingeid nüansse, mis võivad olla Sinu looma tervisliku seisundi puhul eluliselt määravad. 
Lihtsamate ja mitte nii spetsifiiliste tervisemuredega oskavad perekliinikud samuti ka väga hästi aidata - nende võimuses on samuti teha vereanalüüsid, saata laborisse analüüse, teha röntgenpilte, ultraheli, puhastada hambaid, operatsioonid. Ning Sinu kiisu perearst teab ka, millal on õige suunata edasi kass teise veterinaari juurde ning kes see olla võiks. 


Ja siis on ööpäevaringselt avatud loomakliinikud ehk meie mõistes nii nimetatud EMO-d ehk erakorralise meditsiini osakonnad.
Ööpäevaringi avatud kliinikutesse satuvad alati meil loomad, kui avastame õhtul või nädalavahetusel kassi seisundis, milles ta ei kannata oodata abi saamist hommikuni või nädala alguseni.
Ja eks sealsed patsiendid olegi tihti näiteks traumaga loomad, aga ka kroonilise haiguse ägeda reaktsiooniga loomad. Samuti juhtumid, kus loom ohjeldamatult oksendab või muutub loiuks; on oht, et on alla neelanud võõrkeha; erinevad paistetused, lonkamised, hammustused ja nii edasi. Seeniorvanusesse jõudnud kiisuga on soovitatav anda kord aastasSeeniorvanusesse jõudnud kiisuga on ühe ja kord aastas kindlasti üldine vereproov, et märgata kiirelt muutuseid näiteks neerudes, kuid ka maksas. Need mured kipuvad väljenduma tavaliselt soliidsemas eas, kuid nad ise näitavad loomade muutuseid välja alles siis, kui on juba tihti väga hilja. Tegelikult varasem avastamine võidab väga väärtuslikku ühist aega juurde, sest loom saab 


Niisiis võtame meiepoolsed soovitused kiirelt kokku: 
kindlasti palun vaktsineeri korrektselt ning kiibista oma lemmiklooma, anna talle regulaarselt ussirohtu. 
Leia oma loomale teile sobiv perekliinik, kus tavaprotseduure ja lihtsamaid muresid mugav lahendada on. 
Kui Su loomal on spetsiifiline tervisemure, siis pöördu palun erialaspetsialisti poole, et saada kiirelt vajalik abi.
Erakorraline tervisemure ei oota hommikuni ega esmaspäev, vaid vajadusel ööpäevaringselt avatud loomaliinikusse.

Seisundid, mis vajavad kindlasti kliinikusse pöördumist: 

- ohjeldamatu oksendamine
- pikaajaline kõhulahtisus, mis ei ole tingitud toiduvahetusest või ussirohust
- haavad, millel on suur tõenäosus minna tugevalt põletikku või mis vajavad õmblemist
- söögiisu märgatav langus või ka tõus
- kaalu märgatav langus või ka tõus
- pissimine sageneb või koguseliselt tunduvalt suureneb
- pissimine/roojamine valesse kohta
- pikemaajaline nohu või ninavesisus, samuti silmade vesisus ja nõre
- traumad
- loom on loid, õnnetu, kössitab kuskil peidus või pesas

Ja eks neid asju võib loetlema jäädagi ning eks iga loomaomanik tunneb oma looma ning tema eripärasid vast kõige paremini. 
Küll aga tahame väga südamele panna korrektset vaktsineerimist, kiibi registreerimist, korrapärast ussirohutamist ning seenioreas (7+ eluaastat) kassil kord aastas vereanalüüsid. 
See kõik võib ühel hetkel Su looma elu päästa!


SELLEKS, ET PÄÄSTA ROHKEM KODUTUID LOOMI, ON MEIL TARVIS SINU ABI.

💚 Püsiannetajaks on kõige mugavam hakata meie kodulehel olevate pangalinkide abil ➡️ https://www.pesaleidja.ee/anneta/

💚 Ühekordset annetust on lisaks võimalik teha helistades Pesaleidja MTÜ annetustelefonile:
900 0950 - kõne hind 50 EUR
900 9025 - kõne hind 25 EUR
900 0915 - kõne hind 15 EUR
900 0905 - kõne hind 5 EUR
NB! Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

💚 Samuti saab annetust teha Pesaleidja MTÜ kontodele:
EE647700771001866844 LHV Pank
EE102200221063071211 Swedbank
EE941010220247756220 SEB Pank
EE404204278613732108 Coop Pank
EE351700017003105966 Luminor Bank
Selgitusse kirjuta palun “Blogi"!

PS! Annetustest saadud raha kasutatakse 100%-liselt kodutute loomade abistamiseks.
Ka väike panus on suur panus! 💚

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v

7 põhjust, miks kassid armastavad VANNITUBE!

Oled mõelnud, miks Su kass armastab eriti vannitoas lebada või just sinna esimesena tormab, kui see uks avaneb? Kui oled kassidega kokku puutunud, siis arvatavasti juba tead, et enamik kiisusid armastavad vannitoas käia. Kas ka Sinu kass järgneb sulle vannituppa? Ehk ta hõõrub end Su jalgade vastu kui Sa seal oled? Võib-olla ta pikutab kraanikausis isegi siis, kui Sind seal pole? Ta võib suletud ukse taga kräunuda ning seda käpaga katsuda. Mõned kassid kipuvad justnimelt vannitoas palju tähelepanu küsima. Mis vannitubades siis ikkagi nii erilist on? Oleme ka meie seda mõelnud. Aga me mõtlesime välja! Ja jagame oma teadmisi nüüd ka Sinuga: VANNITUBA ON SUUREPÄRANE KOHT, KUS MÄNGIDA Vannituba võib mõne kassi jaoks hoopiski justkui mängutuba olla. Seal on vann, kus ringi tuisata, ning WC-paber, millega mängida. Seal pakuvad veel põnevust rätikud ja nagis rippuvad hommikumantlid. Kiisud võivad põrandal püherdada ja vannimatiga mängida. Kassil võib olla vannitoas väga lõbus, hoolimata sel

7 TOATAIME, MIS ON SU KASSILE OHUTUD

1. Tups-rohtliilia ehk pruudislepp Oma väljakutsuva välimusega meelitab see taim ligi ka kõige passiivsemad kassid. Kuna taim ajab palju võsusid, on võimalus taime paljundada ja lemmikule oma taim jätta.  Hooldamine: Tups-rohtliilia ei vaja palju tähelepanu. Taim vajab valgust, aga saab ka hämaramas kohas hakkama. Kasta tuleb siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.   2. Palmid Palmide liike on väga palju erinevaid, kuid mitte kõik ei ole ohutud kasidele. Mõned ohutud palmilised on  oja-raveenepalm (majesty palm), kuldviljakpalm, hobusesaba palm ja salongipalm. Peale selle, et nad on karvapallidele ohutud, on palmid ka head õhupuhastajad. Hooldamine: Vajavad pigem palju valgust, kasta alles siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.  3. Vesipahhiira Tegemist on vähenõudliku taimega, mis on kassisõbralikkusele veel ka dekoratiivne.  Hooldamine:  Otsest päikesevalgust ei soovi, kasta regulaarselt, kuid mitte lasta mullal täiesti ära kuivada ega liiga märg olla. 4. Bambus