Otse põhisisu juurde

Kass, kratsimine ja kratsipuud

Pesaleidjad on avastanud, et tegelikult on täiskasvanud kassi õpetamine kraapima vaid talle määratud kohti väga lihtne. Pole vahet, kas tegemist on kassipoja või täiskasvanud kassiga, heade kommete õpetamine kiisule on tegelikult päris kerge.
Selle jaoks tuleb vaid aru saada, miks Su kass just teatuid kohti kratsimiseks eelistab ning pakkuda talle parem alternatiiv.


Kass kratsib kolmel põhjusel:
- küünte korrastamine;
- käpapadjandite abil õhkõrna lõhnaga elukoha "märgistamine";
- kehaosade sirutamine / venitamine. 

Kassi jaoks on kratsimine igapäevane elu osa, tema loomupärane käitumine. Lisaks küünte korrastamisele on ehk tähtsamgi kratsimise funktsioon käpapadjandite lõhnaga kassi elukoha "märgistamine" (seda lõhna inimesed ei tunne). Lisaks aitab kratsimine kassil sirutada õlgu, käppasid, venitada selga, ringutada, sirutada jne.


Kuidas panna kass vaid talle määratud kohti kratsima?

Kui Sul on kõrini sellest, et Su lemmiktugitool näeb välja, nagu oleks see viljapeksumasinast läbi käinud, siis siit saad tõenäoliselt abi.

Alustuseks pead ise natukene vaeva nägema. Väga lihtne on kassi õigeid kohti kratsima õpetada, kui kass on alles perre võetud või uude kohta kolides. Natuke raskem on ümber õpetada juba vana ja väljakujunenud kommetega volaskit. Samas pole ka see võimatu, nõuab vaid natuke nutikust, kannatlikkust ja mõistmist, miks Su kiisu just seda lemmiktugitooli käetuge eelistab.

Alustuseks, kratsides "valesid" kohti, ei kiusa su kass Sind  - tõenäoliselt on need tema jaoks ainsad tõesti mõnusad kratsimise kohad või soovib ta just neid mingil põhjusel eriti "omaks" märgistada. 

Lepi sellega, et Su kassil on vajadus kratsida ning parimaiks kooseluks koos vurruliste sõpradega, teeme üheskoos nende kratsimise meeldivaks nii kassile kui meile endale.
Kassipoegade-perekond tutvumas oma esimese kratsipuuga


Ehita / osta oma kassile sobiv kratsipost

Muidugi eelistab ta paksu tekstiilikiuga diivanit väikesele põrandal libisevale kunstmaterjalist kratsipuule.

 • Kratsipost peaks olema vähemalt sama kõrge, kui ennast täies pikkuses välja sirutanud kass, et kiisu saaks kratsimisest kogu mõnu kätte.
 • Kratsipost peaks asuma käidavas kohas - näiteks sellesama lemmik-diivani lähistel. Kindlasti tasub kratsipuid hoida just neis ruumides, kus kass rohkem viibib.
 • Suuremas elamises võiks olla rohkem kui üks lubatud kratsikoht, kuna kratsimise eesmärk on ka oma lõhnaga elamise "märgistamine". Mitme korrusega elamus võiks kratsipuu olla igal korrusel. Ka mitme kassiga peres võib mõni egoistlikum kass eelistada isiklikku kratsipuud.
 • Kratsipuu peaks olema stabiilne, ei tohiks libiseda põrandal ega kõikuda alusel. Lisaks ei tohiks see kassile ka suuremas mänguhoos peale kukkuda, sest muidu võib kass väga kergelt kratsipuud pelgama hakata.
 • Kratsipuu materjal peaks olema naturaalne ja kare. Kunstköied enamustele kassidele väga ei meeldi, pehme tekstiil ka mitte. 
 • Köitest keeratud kratsipuu vahedesse saab edukalt peita kassimaiuseid, nii on kratsimine kiisule topelt-ahvatlev.
Kratsipuu minimaalne kõrgus. Pildi taustal on näha ka oksadest tehtud kratsipuu pesadega, mis Pesaleidja kassitoa asukatele väga meeldib.
 • Võid panna kratsipuule paar tilka palderjani või pihustada catnipi-laadseid tooteid. Jälgi, et nendega üle ei pingutaks, muidu on sellel vastupidine efekt.
 • Kui Su kass eelistab mängida just Sinuga, siis kratsi temaga koos. Alustuseks võid õrnalt asetada kassi käpad kratsipostile ning kui ta seal automaatselt paar tõmmet teeb, kiida teda taevani! Kassidele meeldib, kui neid kiidetakse. Seega, mida rohkem Sa kiidad teda õiges kohas kratsimise eest, seda rohkem ta armastab just seda kohta ja seal kraapimist. Oh neid tähelepanumaiaid elukaid...
 • Mäng! Kui Su kass armastab nöörijuppide, sulepulkade jms mängida - meelita ta kratsipuud kasutama mänguga.
 • Sõbralike kassidega on väga efektiivne kindla "ei" ütlemine ning seejärel nende õigele kratsipuule tõstmine. Kui ta seal automaatselt kratsimist jätkab, jätka ka Sina kiitusega.
 • Ära riidle kassiga kunagi, kui ta lubatud kratsipuul istub või kratsib - isegi kui ta enne pahandust tegi. Kratsipuu ja selle pesad peaksid olema tema lemmikkohad, kus alati elu on ilus ja tuju hea.
 • Kiitus - laitus. Just esimesed päevad on kõige olulisemad. Keela koheselt, kui kiisu valet kohta kratsib ja alati, kui märkad teda kratsipuud kratsimas, kiida hoolega, et ta Sul nii tubli on. Kiita võib alati - nii juhtub tõenäoliselt, et kiisu tähelepanu püüdmiseks ei aja mitte asju kapi pealt alla, vaid läheb kratsipuud kraapima, sest teab, et nii saab ta kiita ja temaga tegeletakse.

Korralik kratsipuu võiks enne olemas olla, kui kass - kui talle kodu meeldib, tahab ta kohe käpapadjanditega sinna oma lõhna panna. Siis on hea ta kohe õigesse kohta tõsta.
Mitte mingil juhul ära eemalda oma kassi küüniseid. Õnneks meie teada Eestis seda ei tehtagi, kuid ükski loom kuskil maailmanurgas pole sellist eluaegset piina ära teeninud, nagu küünisteta kass.


Kui Sul juba on probleeme, et kass kratsib valesid kohti - siis võtagi malli neist kohtadest, mida ta juba kratsib. Tõenäoliselt nende kõrgus, kuju ja materjal on just sellised, nagu talle sobib. Imiteeri neid valides / ehitades kratsipuud. Vaata ja meie eelmist blogipostitust, kus on näide, kuidas teha väga lihtsalt, soodsalt ja kiirelt enamustele kiisudele sobiv kratsimajake.
Kui kass on Sinu perre alles kolimas, siis enne tema tulekut valmista ette mõnusad kohad kratsimiseks, et ta kiituse-laitusega saaks kohe esimeset päevast alates selgeks õiged kombed. 
Hea kratsipuu võetakse kaslaste poolt alati kasutusse nagu pildil näha. Samas on iga kass erinev ning ühe lemmik-kratsipuu võib pere teisele kassile üldse mitte sobida.

Kuidas kaitsta diivanit ja muid esemeid kratsimise eest?

Kui Sul on nüüd olemas hea kratsipuu, mis Su kiisule sobib, kuid ta soovib siiski oma vana diivanit hekseldada, asume kaitsma mitte-kratsi-esemeid. See on tegelikult väga lihtne, tuleb vaid esmalt läbi lugeda käesolev lõik.
Karjumine siin ei aita. Kassid on päris targad loomad ning võtavad karjuvat inimest, kui "trolli, kes valvab lemmikdiivanit" - see tähendab, et ta ei kratsi vett sülgava trolli juuresolekul oma lemmikdiivanit, kuid kui Sa kodust lahkud, jätab kergendusohkega oma lõhna siiski Su diivanile... ja lisaks tõmbab sealt kogemata ka mõned niidid välja.
Kindla häälega öeldud "ei" mõjub kasside puhul alati paremini, kui karjumine. Iga kord, kui ta soovib kratsida valet kohta, ütle talle kindlalt "ei" - ja ära hakka mingil juhul naerma, kui ta Sulle kõige nunnumate suurte silmadega otsa vaatab või ehmunult diivani alla jookseb. Naermine ei aita "ei" käsklust kinnistada, ausalt. :)

Pildil olev kass palub end kuritööga mitte seostada.
Veega pritsimine võib tunduda tõhusa lahendusena, kuid ei mõju soovitult kui kass seostab Sind vee pritsijana. Ta saab tõenäoliselt aru, et vett ei tule, kui Sind lähedal pole. Kui suudad vett pritsida nii, et kass seostab seda vaid diivani kratsimisel juhtuva ebameeldivusega, on sellest aga kindlasti kasu.
Kahjuks saab seda kasutada vaid siis, kui Sa ise oled kohal diivanit valvamas.
Vee pritsimisest mugavam ja kindlam meetod on õrn kahepoolne teip. Kui lemmikkratsikoht on ootamatult vastikult kleepuv ja pole üldse mitte mõnus kratsida, jätab kiisu kiirelt selle harjumuse ja leiab endale parema koha - Sinu abiga - talle määratud kratsipuu.
Vali kindlasti õrn eemaldatav kahepoolne teip, et Sa ei rikuks sellega ise mööblit - testi teipi enne kui kogu tugitooli külje sellega üle tõmbad.
Kleebi teip horisontaalselt selle kõrguse keskele, kust kass tavaliselt kratsib. Ühest horisontaalribast peaks täiesti piisama.
Nende eriti kulunud kohtade kõrgusele tasuks panna teibiriba. Taustal kratsipuuga mängiv kass.

Muidugi võid kasutada ka pehme mööbli jms "haisutamist" tsitruseliste lõhnadega või "kassipeletajatega", kuid neid peaks väga sageli uuendama ning lisaks ei taha Sa tõenäoliselt isegi kassipeletuslõhnalisel diivanil igapäevaselt olla.
Kuid kui vana lemmikkratsikoht lõhnab kassile vastikult nagu värske sidrun, kuid uus kõrge kratsipuu kui catnipi-maius, suudab nutikas kass ka täiesti edukalt ise teha õige valiku, missugune on uus lemmik kratsikoht.


Mõnele kiisule meeldib kratsida horisontaalselt. Neile piisab vahvast kratsivaibast või porimatist. Teie elu on lihtne! :)

Soovitame toakassidel ka regulaarselt küüsi lõigata. Kindlasti tee seda vastavalt loomaarsti õpetustele ja ära mingil juhul küünt liiga kaugelt lõika ja kassile sellega valu valmista. Regulaarse valutu küüntelõikusega harjuvad enamus kassid - ja Pesaleidja kassitoas paljud lausa nurruvad sellise hoolitseva maniküüri peale. Ps. Kui tahad küünte lõikamisel nurruvat kassi, kirjuta pesaleidja@varjupaik.ee ja leiame Sulle kindlasti sobiva sõbra ;)


Ole rahulik ja mõistev. Kassid on targad, kuid ta ei saa Sinu murest aru, kui Sa talle seda sammhaaval selgeks ei tee. Ka kiisu tahaks kratsida just seda kõige mõnusamat kratsipuud, kuulda Sinu kiitust ja jätta rahule Su lemmiktooli. Aga Sina pead teda selleks aitama.
Küsimusi?

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v

4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra!

Laa-Laa Sõbrapäev ei ole enam kaugel ja seega tõstatame taas ühe olulise küsimuse - äkki Sinu neljajalgne sõber sooviks omale omasugust sõpra?   Paljud pered, kus on mitu kassi, ütlevad, et mitu kassi on ikka parem kui üks. Nad mängivad koos, kaisutavad koos, teevad pättusi koos. Arusaadavalt on muutus hirmutav ning päris iga kass ei lepi sellega, et peab oma tudukohti ja tähelepanu jagama. Toome täna Sulle 4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra! 1. Su kassile meeldib mängida ! Kas Su kass on mänguline ja tundub, et tal on lõputult energiat? Kui lisate teise kassi, kellega koos mürgeldada ja mängida. Kaks aktiivset kiisut saavad üksteisele seltsi pakkuda, kui Sa ise pead kodust eemal olema või millegi muuga tegelema. PS! Tihtipeale arvatakse, et kassidele meeldib üksi olla. Ent tegelikult on kassid seltskondlikud loomad ning vähene suhtlus võib neis tekitada stressi ja depressiooni. Loore 2. Su kass on väga armastav. Kui Su kass on väga arm

Miks mu kass mind limpsib?

Kassid teevad mitmeid asju, mis panevad meid imestama ja tekitavad küsimusi. Kas oled kunagi mõelnud, miks su kass sind limpsib? Inimestena ei jookse me ringi ega limpsi neid, kes meile meeldivad. Oleme nüüd aga teada saanud, miks sinu kass sind limpsib. Apelsin Sa oled minu! Nagu me kõik teame, „vannitavad“ kassid end sageli selleks, et püsida puhtad. Kassid on puhtuseetalonid ja võtavad enda puhastamist tõsiselt. Tänu kasside karedale keelele ja süljele eemaldavad nad edukalt oma karvkattest soovimatu mustuse. Põnev fakt: keskmine kass veedab 15-20% oma päevast end pestes. "Kasside keel on kaetud väikeste näsadega, mis toimivad nii kammina, kui ta ennast hooldab, kui ka rasplina kõikide väikeste toidujäätmete kätte saamiseks luult või toidukausist,“ ütleb Marci Koski, sertifitseeritud kasside käitumise ja koolitamise konsultant ning Kassikäitumise lahendused omanik Washingtoni osariigis. Lisaks ilmselgele pesemise funktsioonile limpsivad mitmed kassid end ka seetõttu, et see rah