Otse põhisisu juurde

Küsimustele vastab loomaarst: hambad!

Eks ikka inimesed kannavad hoolt oma hammaste eest, aga oma koduloomade? Tihtipeale inimesed ei mõtle sellele, et tegelikult on hambaprobleemid kassidel vägagi tavalised ning kehv suuhügeen võib Su lemmikule põhjustada palju valu ja tõsiseid haiguseid. Seetõttu kogusimegi kokku enim levinud küsimused kassi hammaste kohta ja esitasime need spetsialistile - PetCity loomakliiniku loomaarstile Marili Köster.
 1. Kuidas kassiomanik saab ära tunda, et kassil on hammastega probleeme?
  - igemete punetus, hambakivi, halb hingeõhk, suurenenud süljevoolus; söömisharjumuste muutumine, suupiirkonna valulikkus, raskendatud närimine, lemmik ei taha oma mänguasju.
  - kaalu kadu, isutus
  - näo ja koonu puudutamisest hoidumine
  - nõre eritumine ninast ja silmadest
 2. Kuidas on võimalik ennetada probleeme?- Hammaste harjamine lemmikloomale mõeldud hambapastaga ja hambaharjaga on parim viis hammaste probleemide ennetamiseks ja igemete tervena hoidmiseks. Hammaste harjamist tuleb teostada vähemalt viiel korral nädalas.
  - Spetsiaalsed närimismaiused ja toidud aitavad mehhaaniliselt puhastada hambaid ja igemeid.
  - Regulaarne professionaalne hambapuhastamise protseduur loomakliinikus. Oluline on teostada protseduur, enne kui haigussümptomid väljenduvad. 
 3. Kuidas toidukvaliteet mõjutab hammaste seisundit?Igapäevaselt hambakattu vähendavate toitude söötmine  aitab ennetada suuõõneprobleeme. Küll aga hammaste igapäevane harjamine vähendab hambakatu teket kõige tõhusamalt.
 4. Mida iga loomaomanik saab ise hambakivi eemalduseks teha?Kui hambakivi on juba tekkinud, siis seda saab eemaldada vaid loomaarsti vastuvõtul, suuhoolduse protseduur sooritatakse lemmikloomadel üldanesteesias.
 5. Millised probleemid võivad tekkida kehvast suuhügeenist? Mille järgi tuvastada et kassil on suu hügieenis tekkinud probleem?Lemmikloomadel on suuõõnehaigused kõige sagedasemad. Hambakatt koguneb hammaste pindadele ja hakkab süljega koostoimes mineraliseeruma, tekitades hambakivi. Hambakivi kasvab järjest sügavamale hambajuure tipu suunas, põhjustades igemete ja hambaid ümbritseva koe põletikku ehk parodontiiti. Tulemuseks on pidev valu looma suus. Kindlasti tuleb meeles pidada lemmikloom suudab kaua suus olevat valu sinu eest varjata! Esimesteks sümptomiteks on näiteks halb hingeõhk ja igemete punetus.
 6. Mida tehakse kliinikus hambahoolduses?Lemmikloomade professionaalset suuhoolduse protseduuri ja ravi teostatakse üldanesteesias. PetCity Loomakliinikus kasutatakse inhalatsioonianesteesiat koos täiusliku monitooringuga, mis tagab lemmiklooma turvalisuse protseduuri ajal. Suuõõneprobleemide korral vajab lemmikloom spetsiaalset diagnostikat ja ravi, mis koosneb vähemalt suuõõne põhjalikust ülevaatusest, igeme taskude sondeerimisest, hambakivi eemaldamisest, hammaste röntgenülesvõttest ning hammaste poleerimisest. 
Täpsema info saamiseks võta ühendust oma loomaarsti või näiteks PetCity kliinikuga.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

5 märki, millega Su kass tahab Sulle öelda, et ta on õnnetu

Meie kassid on meie hindamatud kaaslased, kes pidevalt naeratuse näole toovad. Ilmselgelt soovime me neile alati parimat, kuid kuna kassikeelt me ei räägi, on sageli raske neid neljajalgseid mõista. Toome teile välja viis punkti, näpunäideteks ja tähelepanekuteks, mis aitaksid teil oma kassi paremini mõista ning nende heaolu kontrollida.  Taavi Ainult lebaks ja magaks. Kuigi see tundub väga tavaline kasside puhul, ei ole see päris nii. Kassidel võib kodus olles väga igav hakata. Kass, kes vaid magab ja lebab, võib olla lihtsalt alastimuleeritud. See tähendab, et tal pole piisavalt tegevust või mänguaega oma inimeselt. Võite mõelda, et kass ongi lihtsalt laisk – kuid, kui te saaksite oma kassilt selle kohta küsida, võib vastuseks olla lihtsalt see, et ta on oma igavusega leppinud. Sellised kassid ei liigu väga palju ning seetõttu tulevad ka terviseriskid, näiteks ülekaalulisus, diabeet ja liigeste probleemid. On oluline teha kindlaks, et kass saab piisavalt liikumist ja tähelepanu, et

HEA TEADA: neli punkti kassiküüntest, mida üks kassiomanik kindlasi teadma peaks!

 Kassid võivad küll kraapida mööblit, ronida mööda kardinaid ja oma küüntega muid asju lõhkuda, ent küüned on oluline osa kassi anatoomiast ning palju enamat kui näib. Toome Sulle põhilise info, mida Sa peaks teadma oma kassi küüntest. Allikas: Pixabay 1. Kassiküüned ei ole päris samad kui meie küüned. Kassiküüned on küll sarnased meie omadel, ent on üks suur erinevus - kassiküüned on osa nende varvaste luudest. Küüne kaotamine meie jaoks ei ole suur probleem, ent kassi jaoks on see põhimõtteliselt sama kui sõrme- või varbaotsa amputeerimine. Mistõttu mitte-mitte kunagi ei tohiks kassilt küüsi eemaldada. Õnneks on protseduur enamus loomakliinikutes ka taunitud. (mitmelpool maailmas on küll see tavaline, vt declawing ) 2. Kassiküüntel on olulised ülesanded. Kui meie küünte põhiliseks eesmärgiks on meie sõrmeotsi kaitsta, siis kasside jaoks on küüned palju enamat. Ülesanded, millega ilmselt kõik oleme kokku puutunud, on enesekaitse ja jahipidamine. Lisaks aitavad k

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v