Otse põhisisu juurde

Küsimustele vastab loomaarst: hambad!

Eks ikka inimesed kannavad hoolt oma hammaste eest, aga oma koduloomade? Tihtipeale inimesed ei mõtle sellele, et tegelikult on hambaprobleemid kassidel vägagi tavalised ning kehv suuhügeen võib Su lemmikule põhjustada palju valu ja tõsiseid haiguseid. Seetõttu kogusimegi kokku enim levinud küsimused kassi hammaste kohta ja esitasime need spetsialistile - PetCity loomakliiniku loomaarstile Marili Köster.
 1. Kuidas kassiomanik saab ära tunda, et kassil on hammastega probleeme?
  - igemete punetus, hambakivi, halb hingeõhk, suurenenud süljevoolus; söömisharjumuste muutumine, suupiirkonna valulikkus, raskendatud närimine, lemmik ei taha oma mänguasju.
  - kaalu kadu, isutus
  - näo ja koonu puudutamisest hoidumine
  - nõre eritumine ninast ja silmadest
 2. Kuidas on võimalik ennetada probleeme?- Hammaste harjamine lemmikloomale mõeldud hambapastaga ja hambaharjaga on parim viis hammaste probleemide ennetamiseks ja igemete tervena hoidmiseks. Hammaste harjamist tuleb teostada vähemalt viiel korral nädalas.
  - Spetsiaalsed närimismaiused ja toidud aitavad mehhaaniliselt puhastada hambaid ja igemeid.
  - Regulaarne professionaalne hambapuhastamise protseduur loomakliinikus. Oluline on teostada protseduur, enne kui haigussümptomid väljenduvad. 
 3. Kuidas toidukvaliteet mõjutab hammaste seisundit?Igapäevaselt hambakattu vähendavate toitude söötmine  aitab ennetada suuõõneprobleeme. Küll aga hammaste igapäevane harjamine vähendab hambakatu teket kõige tõhusamalt.
 4. Mida iga loomaomanik saab ise hambakivi eemalduseks teha?Kui hambakivi on juba tekkinud, siis seda saab eemaldada vaid loomaarsti vastuvõtul, suuhoolduse protseduur sooritatakse lemmikloomadel üldanesteesias.
 5. Millised probleemid võivad tekkida kehvast suuhügeenist? Mille järgi tuvastada et kassil on suu hügieenis tekkinud probleem?Lemmikloomadel on suuõõnehaigused kõige sagedasemad. Hambakatt koguneb hammaste pindadele ja hakkab süljega koostoimes mineraliseeruma, tekitades hambakivi. Hambakivi kasvab järjest sügavamale hambajuure tipu suunas, põhjustades igemete ja hambaid ümbritseva koe põletikku ehk parodontiiti. Tulemuseks on pidev valu looma suus. Kindlasti tuleb meeles pidada lemmikloom suudab kaua suus olevat valu sinu eest varjata! Esimesteks sümptomiteks on näiteks halb hingeõhk ja igemete punetus.
 6. Mida tehakse kliinikus hambahoolduses?Lemmikloomade professionaalset suuhoolduse protseduuri ja ravi teostatakse üldanesteesias. PetCity Loomakliinikus kasutatakse inhalatsioonianesteesiat koos täiusliku monitooringuga, mis tagab lemmiklooma turvalisuse protseduuri ajal. Suuõõneprobleemide korral vajab lemmikloom spetsiaalset diagnostikat ja ravi, mis koosneb vähemalt suuõõne põhjalikust ülevaatusest, igeme taskude sondeerimisest, hambakivi eemaldamisest, hammaste röntgenülesvõttest ning hammaste poleerimisest. 
Täpsema info saamiseks võta ühendust oma loomaarsti või näiteks PetCity kliinikuga.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v

4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra!

Laa-Laa Sõbrapäev ei ole enam kaugel ja seega tõstatame taas ühe olulise küsimuse - äkki Sinu neljajalgne sõber sooviks omale omasugust sõpra?   Paljud pered, kus on mitu kassi, ütlevad, et mitu kassi on ikka parem kui üks. Nad mängivad koos, kaisutavad koos, teevad pättusi koos. Arusaadavalt on muutus hirmutav ning päris iga kass ei lepi sellega, et peab oma tudukohti ja tähelepanu jagama. Toome täna Sulle 4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra! 1. Su kassile meeldib mängida ! Kas Su kass on mänguline ja tundub, et tal on lõputult energiat? Kui lisate teise kassi, kellega koos mürgeldada ja mängida. Kaks aktiivset kiisut saavad üksteisele seltsi pakkuda, kui Sa ise pead kodust eemal olema või millegi muuga tegelema. PS! Tihtipeale arvatakse, et kassidele meeldib üksi olla. Ent tegelikult on kassid seltskondlikud loomad ning vähene suhtlus võib neis tekitada stressi ja depressiooni. Loore 2. Su kass on väga armastav. Kui Su kass on väga arm

Miks mu kass mind limpsib?

Kassid teevad mitmeid asju, mis panevad meid imestama ja tekitavad küsimusi. Kas oled kunagi mõelnud, miks su kass sind limpsib? Inimestena ei jookse me ringi ega limpsi neid, kes meile meeldivad. Oleme nüüd aga teada saanud, miks sinu kass sind limpsib. Apelsin Sa oled minu! Nagu me kõik teame, „vannitavad“ kassid end sageli selleks, et püsida puhtad. Kassid on puhtuseetalonid ja võtavad enda puhastamist tõsiselt. Tänu kasside karedale keelele ja süljele eemaldavad nad edukalt oma karvkattest soovimatu mustuse. Põnev fakt: keskmine kass veedab 15-20% oma päevast end pestes. "Kasside keel on kaetud väikeste näsadega, mis toimivad nii kammina, kui ta ennast hooldab, kui ka rasplina kõikide väikeste toidujäätmete kätte saamiseks luult või toidukausist,“ ütleb Marci Koski, sertifitseeritud kasside käitumise ja koolitamise konsultant ning Kassikäitumise lahendused omanik Washingtoni osariigis. Lisaks ilmselgele pesemise funktsioonile limpsivad mitmed kassid end ka seetõttu, et see rah