Otse põhisisu juurde

8 asja mida peaks iga kassiomanik teadma FIVist

Meilt on tihtipeale uuritud,  mida tähendab FIV viirus ja kuidas see mõjutab kassi. Adopteerimisel on tihtipeale just FIV see mis paneb otsustama teise kiisu kasuks. 

Täna kirjutame täpsemalt sellest, mis on FIV (Feline Immunodeficiency Virus) ja põhjuseid miks just võtta FIV kiisu. Soovitame seda artiklit lugeda kõikidel kassiomanikel! 

1. See ei kandu inimesele edasi.
FIV viirust pole võimalik inimesele üle kanda. Samuti pole vaja muretseda teiste loomaliikide pärast kodus. Kui kass ja koer lõbusalt mängivad ei tee kassi kriim koerale midagi!

2. Kõige rohkem levib see läbi sügavate hammustushaavade. 
Viirus saab levida vaid siis kui hammustatud kass või hammustatav kass on FIVi nakatunud. Väga harvadel juhtudel levib see läbi seksuaalse kontakti. FIV on süljega leviv ning paarituvad loomad võivad seda üksteisega paaritudes levitada. Veel võib pisik levida läbi mustade nõelade, vereülekande ning ka emakassilt oma pesakonnale.

3. FIV on nõrk viirus. 
Kui käid sõbrannal külas kel on FIV kass ja otsustad kassikest paitada,  ei vii sa mingil juhul baktereid oma kassile koju. FIV ei püsi elus toidukaussides, korvides ega muudes nõudes. Samuti ei saa sa seda riietega levitada.

4. Kõige rohkem levib FIV vabakäigul olevate kastreerimata meeskasside vahel. 
Uuringute kohaselt on isased kassid, kes on kastreerimata ja liiguvad väljas vabalt ringi kõige rohkem ohus, et nakatuda FIVi. Toakasside nakatumise protsent on kõige väiksem.

5. Tihtipeale puuduvad sümptomid. 
On väga tõenäoline, et FIV viirust kandev kass ei ilmuta sümptomeid lausa mitu aastat. Kui sümptomid aga ilmuvad,  võivad need vaikselt või ootamatult süveneda.  Kui märkate FIV kassil kui ka diagnoosimata kassil selliseid sümptomeid siis võtke veterinaariga ühendust :
- Suurenenud lümfisõlmed
- Palavik
- Aneemia
- Kaalulangus
- Karvkatte muutused
- Isupuudus
- Kõhulahtisus
- Silma korrapäratu välimus ning ootamatu põletik
- Igemepõletik
- Suupõletik
- Hambaprobleemid
- Nahapunetus ja/või karvalangus
- Haavad mis ei parane
- Aevastamine
- Eritis silmadest ja/või ninast
- Käitumismuutused
- Tihe urineerimine, urineerimise probleemid või kastist väljaspool urineerimine

6. Kass võiks saada testitud. 
Kui kass adopteerida oleks soovitatav lasta teha ikkagi FIV test. Vastus ei ole alati 100% kindel aga siiski saate omanikuna jälgida oma kassi käitumist ja tervislikke muutusi ning teate kindlalt mida jälgida.

7. FIVi jaoks puudub ravi. 
Kuigi FIVi jaoks puudub otsene ravi,  saavad veterinaarid alati ravida sümptomeid. Seda siis kui viirus on juba end avaldanud või siis kui viiruslikke sümptomeid veel pole. Enamasti on sümptomaatiliseks raviks teistusugune toit või põletike vastased rohud.

8. FIViga kassid elavad tavalist elu!
Nagu juba mainitud ei pruugi teie kass sümptomeid välja näidata. Aga siiski on vaja suuremat hoolt ning see avaldub põhiliselt kassi käitumist jälgides. Kui hoida kiisul silm peal ja end FIViga kurssi viia ei tohiks midagi halba juhtuda. Kui suudate kindlaks teha oma kassi 'normaalse' oleku, siis suudate kindlasti ka aru saada kui teie kassil on tervisega probleem. Lisaks sellele ka korrapärased arstivisiidid, mis hoiavad teie kassi terve ning ka teie südame rahul.

Kas olete omanud kunagi FIV kassi? Kui jah siis mis olid teie kogemused? 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

7 TOATAIME, MIS ON SU KASSILE OHUTUD

1. Tups-rohtliilia ehk pruudislepp Oma väljakutsuva välimusega meelitab see taim ligi ka kõige passiivsemad kassid. Kuna taim ajab palju võsusid, on võimalus taime paljundada ja lemmikule oma taim jätta.  Hooldamine: Tups-rohtliilia ei vaja palju tähelepanu. Taim vajab valgust, aga saab ka hämaramas kohas hakkama. Kasta tuleb siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.   2. Palmid Palmide liike on väga palju erinevaid, kuid mitte kõik ei ole ohutud kasidele. Mõned ohutud palmilised on  oja-raveenepalm (majesty palm), kuldviljakpalm, hobusesaba palm ja salongipalm. Peale selle, et nad on karvapallidele ohutud, on palmid ka head õhupuhastajad. Hooldamine: Vajavad pigem palju valgust, kasta alles siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.  3. Vesipahhiira Tegemist on vähenõudliku taimega, mis on kassisõbralikkusele veel ka dekoratiivne.  Hooldamine:  Otsest päikesevalgust ei soovi, kasta regulaarselt, kuid mitte lasta mullal täiesti ära kuivada ega liiga märg olla. 4. Bambus

Kurry uudistega kodust

Panime põssatriibikule nimeks Kurry. Ta reageerib päris ilusti sellele nimele.Ta on hästi aktiivne kassipoeg, eriti päeva esimesel poolel.Ka on ta suur suhtleja. Algul tegi ta suu lahti ja sealt ei tulnud piuksugi välja. Nüüd aga muudkui räägib nn oma keeles, kurr ja njäu.Mu tütrel on suur magamistuba ja sinna nad suunduvad õhtul kell 23:00. Ühtegi suuremat piuksu rohkem ei kuule.Hommikul aga ärkab Kurry minu kõndimise peale üles ja hakkab haledasti näuguma. Pärast söömist algab mängutrall.Kurry mängib päris palju iseseisvalt ja hästi naljakalt. Lisaks hiilib ja jookseb ta üsna palju. Meile on mõned kassikasvatusraamatud kingitud jasealt lugesime, et Kurry sarnaneb bengali kassitõule.Ka söögiisu on Kurryl väga hea.Kurryle meeldib süles magada. Eriti päeva teisel poolel otsib ta istuvaid pereliikmeid, et nende sülle hüpata ja uinuda.Magamise ajal ajab ta päris tihti oma täpilise kõhukese taeva poole ja hästi pikaks. See on imearmas!Oleme käinud Västriku loomakliinikus ussirohtu s

9 lõhna mida teie kass ei salli

                                                     9 lõhna mida teie kass ei salli!  Kassid on väga suured puhtuse armastajad ja lisaks sellele ka väga pirtsakad teatud aroomide suhtes. Ei, teie kiisu pole lihtsalt valiv, vaid selle omaduse on talle kaasa andnud evolutsioon. Loomulikult ikka selleks, et teie kiisu oskaks vältida mürgist toitu või toitu mida ta ei saa seedida. On ka palju lõhnu mida teie kass armastab ent selles nimekirjas räägime üheksast lõhnast, mida kassid silmaotsaski ei salli! Kasside lõhnataju on 14 korda tugevam kui inimese oma. See aga ei tähenda, et teie kass kõiki aroome vihkaks, mida vihkavad teised kiisud. Või armastaks seda mida teised. Kõik kassid on omamoodi ent siiski on allpool väljatoodud lõhnad ühed enimlevinumad mida kassid vihkavad. 1. Tsitruselised  Kassid ei armasta absoluutselt tsitruselisi. Olgu siis selleks sidrun, laim, apelsin, greipfruut või muud sarnased viljad. Paljud kassipeletajad kasutavad tsitruseliste aroome, et kasse di