Otse põhisisu juurde

8 asja mida peaks iga kassiomanik teadma FIVist

Meilt on tihtipeale uuritud,  mida tähendab FIV viirus ja kuidas see mõjutab kassi. Adopteerimisel on tihtipeale just FIV see mis paneb otsustama teise kiisu kasuks. 

Täna kirjutame täpsemalt sellest, mis on FIV (Feline Immunodeficiency Virus) ja põhjuseid miks just võtta FIV kiisu. Soovitame seda artiklit lugeda kõikidel kassiomanikel! 

1. See ei kandu inimesele edasi.
FIV viirust pole võimalik inimesele üle kanda. Samuti pole vaja muretseda teiste loomaliikide pärast kodus. Kui kass ja koer lõbusalt mängivad ei tee kassi kriim koerale midagi!

2. Kõige rohkem levib see läbi sügavate hammustushaavade. 
Viirus saab levida vaid siis kui hammustatud kass või hammustatav kass on FIVi nakatunud. Väga harvadel juhtudel levib see läbi seksuaalse kontakti. FIV on süljega leviv ning paarituvad loomad võivad seda üksteisega paaritudes levitada. Veel võib pisik levida läbi mustade nõelade, vereülekande ning ka emakassilt oma pesakonnale.

3. FIV on nõrk viirus. 
Kui käid sõbrannal külas kel on FIV kass ja otsustad kassikest paitada,  ei vii sa mingil juhul baktereid oma kassile koju. FIV ei püsi elus toidukaussides, korvides ega muudes nõudes. Samuti ei saa sa seda riietega levitada.

4. Kõige rohkem levib FIV vabakäigul olevate kastreerimata meeskasside vahel. 
Uuringute kohaselt on isased kassid, kes on kastreerimata ja liiguvad väljas vabalt ringi kõige rohkem ohus, et nakatuda FIVi. Toakasside nakatumise protsent on kõige väiksem.

5. Tihtipeale puuduvad sümptomid. 
On väga tõenäoline, et FIV viirust kandev kass ei ilmuta sümptomeid lausa mitu aastat. Kui sümptomid aga ilmuvad,  võivad need vaikselt või ootamatult süveneda.  Kui märkate FIV kassil kui ka diagnoosimata kassil selliseid sümptomeid siis võtke veterinaariga ühendust :
- Suurenenud lümfisõlmed
- Palavik
- Aneemia
- Kaalulangus
- Karvkatte muutused
- Isupuudus
- Kõhulahtisus
- Silma korrapäratu välimus ning ootamatu põletik
- Igemepõletik
- Suupõletik
- Hambaprobleemid
- Nahapunetus ja/või karvalangus
- Haavad mis ei parane
- Aevastamine
- Eritis silmadest ja/või ninast
- Käitumismuutused
- Tihe urineerimine, urineerimise probleemid või kastist väljaspool urineerimine

6. Kass võiks saada testitud. 
Kui kass adopteerida oleks soovitatav lasta teha ikkagi FIV test. Vastus ei ole alati 100% kindel aga siiski saate omanikuna jälgida oma kassi käitumist ja tervislikke muutusi ning teate kindlalt mida jälgida.

7. FIVi jaoks puudub ravi. 
Kuigi FIVi jaoks puudub otsene ravi,  saavad veterinaarid alati ravida sümptomeid. Seda siis kui viirus on juba end avaldanud või siis kui viiruslikke sümptomeid veel pole. Enamasti on sümptomaatiliseks raviks teistusugune toit või põletike vastased rohud.

8. FIViga kassid elavad tavalist elu!
Nagu juba mainitud ei pruugi teie kass sümptomeid välja näidata. Aga siiski on vaja suuremat hoolt ning see avaldub põhiliselt kassi käitumist jälgides. Kui hoida kiisul silm peal ja end FIViga kurssi viia ei tohiks midagi halba juhtuda. Kui suudate kindlaks teha oma kassi 'normaalse' oleku, siis suudate kindlasti ka aru saada kui teie kassil on tervisega probleem. Lisaks sellele ka korrapärased arstivisiidid, mis hoiavad teie kassi terve ning ka teie südame rahul.

Kas olete omanud kunagi FIV kassi? Kui jah siis mis olid teie kogemused? 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v

7 põhjust, miks kassid armastavad VANNITUBE!

Oled mõelnud, miks Su kass armastab eriti vannitoas lebada või just sinna esimesena tormab, kui see uks avaneb? Kui oled kassidega kokku puutunud, siis arvatavasti juba tead, et enamik kiisusid armastavad vannitoas käia. Kas ka Sinu kass järgneb sulle vannituppa? Ehk ta hõõrub end Su jalgade vastu kui Sa seal oled? Võib-olla ta pikutab kraanikausis isegi siis, kui Sind seal pole? Ta võib suletud ukse taga kräunuda ning seda käpaga katsuda. Mõned kassid kipuvad justnimelt vannitoas palju tähelepanu küsima. Mis vannitubades siis ikkagi nii erilist on? Oleme ka meie seda mõelnud. Aga me mõtlesime välja! Ja jagame oma teadmisi nüüd ka Sinuga: VANNITUBA ON SUUREPÄRANE KOHT, KUS MÄNGIDA Vannituba võib mõne kassi jaoks hoopiski justkui mängutuba olla. Seal on vann, kus ringi tuisata, ning WC-paber, millega mängida. Seal pakuvad veel põnevust rätikud ja nagis rippuvad hommikumantlid. Kiisud võivad põrandal püherdada ja vannimatiga mängida. Kassil võib olla vannitoas väga lõbus, hoolimata sel

7 TOATAIME, MIS ON SU KASSILE OHUTUD

1. Tups-rohtliilia ehk pruudislepp Oma väljakutsuva välimusega meelitab see taim ligi ka kõige passiivsemad kassid. Kuna taim ajab palju võsusid, on võimalus taime paljundada ja lemmikule oma taim jätta.  Hooldamine: Tups-rohtliilia ei vaja palju tähelepanu. Taim vajab valgust, aga saab ka hämaramas kohas hakkama. Kasta tuleb siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.   2. Palmid Palmide liike on väga palju erinevaid, kuid mitte kõik ei ole ohutud kasidele. Mõned ohutud palmilised on  oja-raveenepalm (majesty palm), kuldviljakpalm, hobusesaba palm ja salongipalm. Peale selle, et nad on karvapallidele ohutud, on palmid ka head õhupuhastajad. Hooldamine: Vajavad pigem palju valgust, kasta alles siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.  3. Vesipahhiira Tegemist on vähenõudliku taimega, mis on kassisõbralikkusele veel ka dekoratiivne.  Hooldamine:  Otsest päikesevalgust ei soovi, kasta regulaarselt, kuid mitte lasta mullal täiesti ära kuivada ega liiga märg olla. 4. Bambus