Otse põhisisu juurde

Kuidas määrata kassi eeldatav vanusevahemik?

Tänavalt päästetud või varjupaigast adopteeritud karvapalli vanust on raske määrata, eriti juhul, kui tegemist on täiskasvanud kassiga. Sellegi poolest oleks oluline seda teada, et pakkuda uuele pereliikmele tema eale vastavat hoolt. Täpsema vanuse kindlaks tegemiseks oleks kõige õigem pöörduda veterinaari poole, kuid antud postituses toome välja mõningad moodused, kuidas ise eeldatav vanus määrata.


Hambad

Haigutav kass
     Allikas: Pexels

Kõige lihtsam on kassi vanust määratleda, kui ta on alles nooruke. Kassipoegadele tulevad hambad teise ja neljanda nädala vahel. 3 – 4 kuuselt asenduvad beebihambad püsivate hammastega, mis üldjuhul kinnistuvad lõplikult 6 kuuselt. Seetõttu on ka oluline pidada meeles, et beebihambad vajavad pehmemaid krõbinaid, kui seda on täiskasvanud kassi krõbuskid.

Kassi poole aastaseks saades on juba keerulisem tema vanust hinnata. Kuni aasta vanuseni peaksid nende hambad püsima tervete ja valgetena. Leides hammastelt mõneti plekilisust ja kollasust, võib olla selle neljajalgse vanus umbes 1 – 2 aastat. Hambakatu kogunemine enamusele hammastel viitab vanusele 3 kuni 5 aastat. Hammaste puudumine osaliselt või täielikult võib juba tähendada, et tegemist on seenioriga vanuses 10 pluss aastat. Kuid nii nagu ka inimestel, on ka kiisude hambad ja suuhügieen erinev, mistõttu ei ole hambakatt piisav alus vanuse määramiseks.

Lihastoonus

Vananedes on kasside liigesed vähem paindlikud, mis võib põhjustada ka valu ja ebamugavust, vähendades omakorda liikumist. Seetõttu kaotab vanemas eas olevatel neljajalgsetel lihaskond toonust. Nad on kondisemad ja neil võib esineda mõningast üleliigset nahka. Vanemale kassile on seega oluline pehme pesa ja temaga mängimine, et vältida lihaste kõhetumist.

Karvkate

Kuigi kassid hoolitsevad enda eest väga hästi, vähendavad kanged liigesed nende võimet oma karvkatte eest hoolt kanda. Seega võib vanema kassidaami karvastik olla pisut rohkem unarusse jäetud. Kassipojad on väga pehme karvaga, kuid vananedes muutub see karmimaks ja paksemaks. Karvastik võib muutuda kas heledamaks või tumedamaks ning seal võib märgata kasvamas ka mõningaid halle karvu. Samuti võib langeda ka seeniori karva kvaliteet, sest rasunäärmed, mis toidavad nahka ja annavad kasukale kena läike, ei tööta enam nii hästi. Karvkatet on võimalik turgutada dieediga, kus on rohkem valku, vajalikke rasvhappeid, vitamiine ja mineraale.  

Silmad

Suurte silmadega kass
      Allikas: Pexels

Noored kassid näevad maailma oma selgetest ja säravatest silmadest. Nende silma iiris on selgelt piiritletud. Soliidsemas eas kassil võib silma iiris olla ebaühtlane, kohati isegi sakiline ning silmadest eraldub eritist või pisaravoolu. Häguste silmadega kass on tõenäoliselt 12 pluss aastat vana.

Suguküpsus

Isased kassid saavad suguküpseks umbes viiendal elukuul. Suguküpsusest annab märku territoriaalne märgistamine, rohke aktiivsus ja rahutus, samuti nõudlikumad häälitsused. 

Emased kassid jõuavad täiskasvanuikka umbes 5 ja 12 elukuu vahel. Innaajal on emased kassid väga rahutud väljendades seda kurrudes, kräunudes, rullides ja nühkides. Innaaeg kestab 1 – 3 nädalat.


Olenemata kassi vanusest, on õige külastada aeg ajalt loomaarsti, et kiiresti tervisemured lahendada ja kassi tugevana hoida. Sellega käsikäes tuleks võimaldada oma seltsilisele tervislik toiduvalik ning piisavalt kehalist aktiivsust, tagades talle sellega võimalikult pikk ja mugav eluiga.


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v

7 põhjust, miks kassid armastavad VANNITUBE!

Oled mõelnud, miks Su kass armastab eriti vannitoas lebada või just sinna esimesena tormab, kui see uks avaneb? Kui oled kassidega kokku puutunud, siis arvatavasti juba tead, et enamik kiisusid armastavad vannitoas käia. Kas ka Sinu kass järgneb sulle vannituppa? Ehk ta hõõrub end Su jalgade vastu kui Sa seal oled? Võib-olla ta pikutab kraanikausis isegi siis, kui Sind seal pole? Ta võib suletud ukse taga kräunuda ning seda käpaga katsuda. Mõned kassid kipuvad justnimelt vannitoas palju tähelepanu küsima. Mis vannitubades siis ikkagi nii erilist on? Oleme ka meie seda mõelnud. Aga me mõtlesime välja! Ja jagame oma teadmisi nüüd ka Sinuga: VANNITUBA ON SUUREPÄRANE KOHT, KUS MÄNGIDA Vannituba võib mõne kassi jaoks hoopiski justkui mängutuba olla. Seal on vann, kus ringi tuisata, ning WC-paber, millega mängida. Seal pakuvad veel põnevust rätikud ja nagis rippuvad hommikumantlid. Kiisud võivad põrandal püherdada ja vannimatiga mängida. Kassil võib olla vannitoas väga lõbus, hoolimata sel

7 TOATAIME, MIS ON SU KASSILE OHUTUD

1. Tups-rohtliilia ehk pruudislepp Oma väljakutsuva välimusega meelitab see taim ligi ka kõige passiivsemad kassid. Kuna taim ajab palju võsusid, on võimalus taime paljundada ja lemmikule oma taim jätta.  Hooldamine: Tups-rohtliilia ei vaja palju tähelepanu. Taim vajab valgust, aga saab ka hämaramas kohas hakkama. Kasta tuleb siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.   2. Palmid Palmide liike on väga palju erinevaid, kuid mitte kõik ei ole ohutud kasidele. Mõned ohutud palmilised on  oja-raveenepalm (majesty palm), kuldviljakpalm, hobusesaba palm ja salongipalm. Peale selle, et nad on karvapallidele ohutud, on palmid ka head õhupuhastajad. Hooldamine: Vajavad pigem palju valgust, kasta alles siis, kui mulla pealmine kiht on kuiv.  3. Vesipahhiira Tegemist on vähenõudliku taimega, mis on kassisõbralikkusele veel ka dekoratiivne.  Hooldamine:  Otsest päikesevalgust ei soovi, kasta regulaarselt, kuid mitte lasta mullal täiesti ära kuivada ega liiga märg olla. 4. Bambus