Otse põhisisu juurde

Kasside igapäevane toitumine

On palju olnud juttu teemal, mis toit siis õieti on kassile sobiv.
Varjupaigas olevate vabatahtlikena ja meeskonnana loovutame kasse igapäevaselt ja arvamusi ning suhtumisi kassitoidu teemadel on seinast-seina. On aeg rääkida lahti, mida me ootame meilt kassi soovijalt, et teaksime, et loom saab päriselt hea kodu ning kvaliteetse toidu.
Eraldatakse konkreetselt kohe karnivoorid ja herbivoorid ehk lihasööjad ja taimetoidulised. Inimesed, karud ja sead on omnivoorid, see tähendab, et nad söövad kõike. Kuid kassid on eelkõige siiski karnivoorid, nende organism paraku vajab liha.
Kassidel on tavapärased karnivoori tunnused – ettepoole suunatud silmade asend aitab neil saaki paremini jahtida. Kassi keha on ehitatud jahipidamiseks – voolujooneline keha, kihvad, karnasaalhambad. Ka kodukassid on alati valmis saaki jahtima.Kindlasti tekib küsimus, et miks kassid vajavad liha, samas kui koerad suudavad liha tarbimata elada täisväärtuslikku elu. See on tingitud asjaolust, et kassid vajavad rohkem valke ja aminohappeid, kuna nende organism seedib neid kiiremini kui koertel. Tauriin on kassidele väga oluline aminohape. Seda leidub peamiselt valgurikastes loomsetes saadustes nagu liha, kala, koorikloomad, linnuliha, õllepärm, munad ja piimatooted. Koerad suudavad tauriini ise toota, kuid kasside keha seda ise ei tooda – see tähendab, et kassid peavad seda toidust saama. Tauriini defitsiit võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, sealhulgas pimedaks jäämine ja südamepuudulikkus. Samuti on väga olulised A- ja B12-vitamiinid, mida leidub rohkelt loomsetes saadustes. Paljud soovitavad kassile anda toidulisandeid, mis sisaldavad tauriini, A- ja B12-vitamiini, kuid see ei ole hea mõte. Kassid peavad saama vajalikud toitained oma toidust ning toidulisandid ei asenda nende lihatarbimist. Toidulisandid võivad põhjustada vitamiinide ülekülluse ning sellel on kassi organismile omaette negatiivne mõju.


Kuidas valida siis oma kassile õige ja sobiv toit?

On eelkõige väga oluline, et valiksite oma kassile tema vanuseetapile sobiva toidu. Näiteks kassipoeg joob esimestel nädalatel emapiima. Pärast seda võite aeglaselt hakata tutvustama tahket toitu. Kassipojad vajavad palju valku ja rasva, seega kassipoegadele mõeldud kuivtoit on tegelikult esimene eluaasta ääretult oluline!
Olulisim on jälgida koostist. Seda seetõttu, et koostises loetletakse seesolevad asjad protsentuaalselt kasvamisest kahanemise järjekorras. Kui esimene, mis koostises silma torkab, on mais, tärklis või jahu, ongi seda protsentuaalselt antud toidus kõige enam. Küll aga ei vaja kass maisi, tärklist ega jahu oma igapäevatoidus kõige enam, seega tuleb valida kõrgeima lihasisaldusega toit, kus oleks ka muud vajalikud toitained esindatud.


Miks ei sobi mu kassile igapäevatoiduks Whiskas või Kitekat?

Panen siia alla ka Whiskasi enda kodulehelt võetud täiskasvanud kassi kuivtoidu koostise pildi. Mida on näha selles? Esimene asi koostises on teravili. Ja siis on liha ja selle kõrvalsaadused, NELI protsenti värvilistes graanulites. Ning köögiviljad samuti 4% ja 4% värvilistes graanulites.
Siit tekib kohe õhku lause - "see on odav ja kass sööb seda nii palju, et eluilmas ei jõua osta kvaliteettoitu samas koguses." Lükkame ka selle osa ümber. Muidugi ta sööb seda palju, sest ta ei saa sellest toiteväärtust mitte mingisugust. See täidab tema kõhu umbes tunniks-kaheks ja läheb uuesti seda nosima, sest juba on kõht tühi. See on sama, mis ise sööd McDonaldsi toitu versus korralikku kodutoitu. Esimesega läheb kõht tühjaks umbkaudselt kahe tunni pärast, kuid praest jääb kõht täis tundideks. Mida kvaliteetsem on toit, seda vähem seda kulub, sest selles on toiteväärtus kõrge. Vähekvaliteetse toitudega kipub olema ka mure, et nad ei toeta organismi ning organeid piisavalt - tihti on ca 8-10aastastel kassidel läbi neerud või maks ning nende edasine elukvaliteet on tohutult madal ja vaevarikas. Seega kassi igapäevane toit ei ole koht, kus kokku hoida, sest kipub ilmnema tõsiasi, et hiljem tuleb see kokkuhoiusumma tasuda kliinikule mitmekordsete arvete näol, kui kassi elu eest võidelda tuleb.


Korralikust ja tasakaalustatud toortoitumisest jutustame me teinekord oma blogis pikemalt, sest see vajab omaette teemat ja rambivalgust. Tõsi - kui seda teha õigesti, on see ilmselt tõepoolest parim toit Sinu loomale, sest nii saavad ta hambad päriselt lihaga toimetades seda, mida nad vajavad.
Kindlasti on neid, kes toortoitumisega tegeleda ei jõua, taha ega viitsi, seega on oluline leida need kõige paremad ja õigemad kassidele mõeldud kuivtoidud. Meie poolt on kõrgelt hinnatud kuivtoidud brändidelt nagu Applaws, Aatu, Meowing Heads, Carnilove. Nendes on lihaprotsent tõesti piisavalt kõrge, muud toitained samuti tasakaalustatud.
Meie Pesaleidja vabatahtlikud ja töötajad annavad hea meelega kassisoovijale nõu, mis on parim toit ja kuidas see kassi elu päriselt mõjutab. Enda toitumist me ju jälgime, miks siis mitte oma lemmiklooma oma?

----------------------------
AITA MEIL AIDATA

Pesaleidja kuulub Vabaühenduste Liidu heade annetuste kogujate nimekirja ning järgib annetuste kogumise head tava.
Iga ülekantud euroga saad aidata Pesaleidja kassitoas ja hoiukodudes olevaid kasse ja koeri!
Palun anneta endale sobiv summa Pesaleidja MTÜ kontole:
EE647700771001866844 LHV Pank
EE102200221063071211 Swedbank
EE941010220247756220 SEB Pank
EE404204278613732108 Coop Pank
EE351700017003105966 Luminor Bank

Helista Pesaleidja MTÜ annetustelefonile:
900 0950 - kõne hind 50 €
900 0915 - kõne hind 15 €
900 0905 - kõne hind 5 €
Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

5 märki, millega Su kass tahab Sulle öelda, et ta on õnnetu

Meie kassid on meie hindamatud kaaslased, kes pidevalt naeratuse näole toovad. Ilmselgelt soovime me neile alati parimat, kuid kuna kassikeelt me ei räägi, on sageli raske neid neljajalgseid mõista. Toome teile välja viis punkti, näpunäideteks ja tähelepanekuteks, mis aitaksid teil oma kassi paremini mõista ning nende heaolu kontrollida.  Taavi Ainult lebaks ja magaks. Kuigi see tundub väga tavaline kasside puhul, ei ole see päris nii. Kassidel võib kodus olles väga igav hakata. Kass, kes vaid magab ja lebab, võib olla lihtsalt alastimuleeritud. See tähendab, et tal pole piisavalt tegevust või mänguaega oma inimeselt. Võite mõelda, et kass ongi lihtsalt laisk – kuid, kui te saaksite oma kassilt selle kohta küsida, võib vastuseks olla lihtsalt see, et ta on oma igavusega leppinud. Sellised kassid ei liigu väga palju ning seetõttu tulevad ka terviseriskid, näiteks ülekaalulisus, diabeet ja liigeste probleemid. On oluline teha kindlaks, et kass saab piisavalt liikumist ja tähelepanu, et

HEA TEADA: neli punkti kassiküüntest, mida üks kassiomanik kindlasi teadma peaks!

 Kassid võivad küll kraapida mööblit, ronida mööda kardinaid ja oma küüntega muid asju lõhkuda, ent küüned on oluline osa kassi anatoomiast ning palju enamat kui näib. Toome Sulle põhilise info, mida Sa peaks teadma oma kassi küüntest. Allikas: Pixabay 1. Kassiküüned ei ole päris samad kui meie küüned. Kassiküüned on küll sarnased meie omadel, ent on üks suur erinevus - kassiküüned on osa nende varvaste luudest. Küüne kaotamine meie jaoks ei ole suur probleem, ent kassi jaoks on see põhimõtteliselt sama kui sõrme- või varbaotsa amputeerimine. Mistõttu mitte-mitte kunagi ei tohiks kassilt küüsi eemaldada. Õnneks on protseduur enamus loomakliinikutes ka taunitud. (mitmelpool maailmas on küll see tavaline, vt declawing ) 2. Kassiküüntel on olulised ülesanded. Kui meie küünte põhiliseks eesmärgiks on meie sõrmeotsi kaitsta, siis kasside jaoks on küüned palju enamat. Ülesanded, millega ilmselt kõik oleme kokku puutunud, on enesekaitse ja jahipidamine. Lisaks aitavad k

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v