Otse põhisisu juurde

10 põhjust miks kass peaks elama toas

                     10 põhjust miks kass peaks elama toas 



Kassi omanikuna langeb inimese õlule suur vastutus - teha õigeid otsuseid kassi eluviisi osas. Paljude jaoks tähendab see just üht, kas lasta kiisul käia õues või hoida teda igavesti toas.

Ilmade soojenedes on hea mõte meenutada endile, miks enamus kasse tubased on ja kuidas välismaailm nende eluiga ja tervist mõjutavad.

Cato


1. Surmavad haigused 
Kassid jäävad kassideks. Nende terrotariaalsus küündib ka koduseintest kaugemale ja seetõttu, võib teie kiisu õues kaklustesse sattuda. Kaklustest võib saada vigastusi, ent halvim on nakatuda FIVi, FELVi või mõnda teise kassihaigusesse.
FIV on kõige levinum kasside nakkushaigus, mis kandub edasi süljekaudu,  läbi kaklustes tekitatud hammustuse. FIViga kassid võivad elada pikka ja rahulikku elu koduseinte vahel, ent siiski on haigus immuunsüsteemi mõjutav. Ja kui kiisu jätkab õues ringi jooksmist võib FIVi saamine tema eluiga märgatavalt vähendada.
2.  Autod 
Kõige enim levinud kasside surma põhjus on mootorsõiduki alla jäämine. Näiteks Inglismaal lastakse uuringute järgi 90% kassidest õues käia ilma järelvalveta, tänu millele 25% kassidest hukkuvad.
3. Kadunud ja üksi 
Paljudel kassidel puudub koju tagasipöördumise instinkt ja paljudel jääb tajudest väheseks, et tee turvalisse kodusängi tagasi leida. Kassi hukkumisest hullemgi on teadmatuses elamine peale armsa pereliikme kadumist.
4.  Vägivald 
Teadmatusest veel hullemgi on kuulmine, et keegi alatu inimene on teie kassi väärkohelnud. Kas siis sabast ringi lennutanud, mis põhjustab suuri kahjustusi kassi närvisüsteemile, või paugutanud kassi pihta õhkpüssi kuule. Tahame või mitte on meie ümber palju sadiste, kes naudivad süütute loomade piinamist. Ja kunagi ei tea kas teie kiisu jalutab pahaaimamatult sellise inimese tagaaeda või mitte.
5.  Vargus 
On ka inimesi kes käivad ringi ja varastavad kasse. Eriti suur šanss, et pätt teie kassi varastab, on siis kui tegu on tõukassiga. Ent siiski ka sõbralikke kõutse võidakse endaga viia ja kunagi ei tea mis õudsal eesmärgil. On olemas illegaalseid laboratooriume ja muud halba, mis pätile teie kassi pealt raha sisse toob.
6. Mürgitamine 
Paljud inimesed ei pruugi rotimürki välja pannes mõeldagi, et pahaaimamatud kassid ja koerad võivad seda süüa.
Inimesed on oma ümbruse suhtes väga hoolimatud ja paljud taime ja putukamürgid ning puhastus vahendid on kasside tervisele eluohtlikud. Mõned neist, nagu näiteks jahutusvedelik, on ka kahjuks väga isuäratavad ja kassid ei oska neist eemale hoida.
Andres


7. Mädapaised 
Seoses kasside kaklustega, tekivad sügavatest küüne tõmmetest ja hammustusest mädapaised. Mõned neist paranevad algstaadiumis ise, või vajavad vaid kergeid antibiootikume ent on ka juhuseid, kus mädapaise vajab kirurgilist sekkumist. Igal juhul oleks tarvis minna arstile ja tegeleda tülika probleemiga, mida ei esineks kui kiisu väljas ringi ei käiks.
8.  Parasiidid 
Õues käies toob teie kass paratamatult koju kaasa parasiite. Nendeks võivad olla kas sisesed parasiidid nagu ussid või välised nagu kirbud ja puugid. Puugid võib alati karva seest välja võtta, aga nagu teame kannavad nad ka palju eri haiguseid, mis mõjutavad lisaks inimesele ka kassi.
9. Kiskjad 
Kahjuks on looduses palju kiskjaid, kes on valmis teie kassi rajalt maha võtma. Olgu selleks siis rebased või isegi hundid. Inimestest rääkimata.
10. Ilmastik 
Me kõik tunneme kuumuse ja suure külma mõju ka endi nahal ent ei mõtle tihtipeale, et ka tugev vihmavalang ja tuulepuhang mõjutavad meie kasse. Näiteks võib suure tuulega kass puult alla lennata või seenior kiisu vihmavalangu tõttu saada põletiku.


Kui tahad kassi jaoks parimat keskkonda, siis ei pea selleks ilmtingimata looma õue laskma. Ka kodu saab muuta kassi sõbralikuks nii, et see rahuldab kõiki tema looduslikke instinkte. Suured või väiksed kratsipuud, turnimismajad ja muu taoline rahuldab kindlasti teie looma suurimaid soove. Ja kui tahate kiisut väga õue lasta, siis saab alati käia väljas koos rihmaga!

Valmar

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v

4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra!

Laa-Laa Sõbrapäev ei ole enam kaugel ja seega tõstatame taas ühe olulise küsimuse - äkki Sinu neljajalgne sõber sooviks omale omasugust sõpra?   Paljud pered, kus on mitu kassi, ütlevad, et mitu kassi on ikka parem kui üks. Nad mängivad koos, kaisutavad koos, teevad pättusi koos. Arusaadavalt on muutus hirmutav ning päris iga kass ei lepi sellega, et peab oma tudukohti ja tähelepanu jagama. Toome täna Sulle 4 märki, mis näitavad, et Su armas kass sooviks omale neljajalgset sõpra! 1. Su kassile meeldib mängida ! Kas Su kass on mänguline ja tundub, et tal on lõputult energiat? Kui lisate teise kassi, kellega koos mürgeldada ja mängida. Kaks aktiivset kiisut saavad üksteisele seltsi pakkuda, kui Sa ise pead kodust eemal olema või millegi muuga tegelema. PS! Tihtipeale arvatakse, et kassidele meeldib üksi olla. Ent tegelikult on kassid seltskondlikud loomad ning vähene suhtlus võib neis tekitada stressi ja depressiooni. Loore 2. Su kass on väga armastav. Kui Su kass on väga arm

Miks mu kass mind limpsib?

Kassid teevad mitmeid asju, mis panevad meid imestama ja tekitavad küsimusi. Kas oled kunagi mõelnud, miks su kass sind limpsib? Inimestena ei jookse me ringi ega limpsi neid, kes meile meeldivad. Oleme nüüd aga teada saanud, miks sinu kass sind limpsib. Apelsin Sa oled minu! Nagu me kõik teame, „vannitavad“ kassid end sageli selleks, et püsida puhtad. Kassid on puhtuseetalonid ja võtavad enda puhastamist tõsiselt. Tänu kasside karedale keelele ja süljele eemaldavad nad edukalt oma karvkattest soovimatu mustuse. Põnev fakt: keskmine kass veedab 15-20% oma päevast end pestes. "Kasside keel on kaetud väikeste näsadega, mis toimivad nii kammina, kui ta ennast hooldab, kui ka rasplina kõikide väikeste toidujäätmete kätte saamiseks luult või toidukausist,“ ütleb Marci Koski, sertifitseeritud kasside käitumise ja koolitamise konsultant ning Kassikäitumise lahendused omanik Washingtoni osariigis. Lisaks ilmselgele pesemise funktsioonile limpsivad mitmed kassid end ka seetõttu, et see rah