Otse põhisisu juurde

Miks kassid norskavad ja millal tasub muret tunda?

Kõik on ju ometi vaadanud oma armast nurrikut ja mõelnud, et tahaks ka nii mõnusalt magada. Aga oled tähele pannud, kas Sinu kass mõnikord norskab? 

Rocky

Enamasti on teie kassi norskamine täiesti normaalne. Kass norskab, kui ninasõõrmetes on surve või ummistus. See võib kõlada hirmsalt, aga tegelikult võib see tulla lihtsalt asendist. Kui ta jälle külge pöörab, siis läheb ka norskamine ära.

On ka kasse, kes norskavad oma kaalu tõttu. Ülekaalus kass norskab suurema tõenäosusega kui sale kass just oma lisakaalu tõttu. Parim asi, mida oma kiisule sellisel juhul teha saad, on muuta tema dieeti, et ta saaksid veidi kaalust alla võtta.

Lisaks norskavad suurema tõenäosusega osad tõukassid või tõukassi tunnustega kassid, kel on nö lömmis ninad.

Kui Sul on kodus väga kuiv õhk, siis võib aidata ka õhuniisutaja Su kassi lemmiktudukoha juures. PS. See teeb tõenäoliselt head ka Su enda ninale.

Kuigi enamast on kassi puhul norskamine ohutu, on oluline ka teada, et norskamine võib olla märk mingist meditsiinilisest probleemist. Ilma loomaarsti abita on täpne küsimus võimatu täpselt kindlaks teha, kuid halva norskamisega kaasnevad peaaegu alati muud sümptomid.

Bibi

Kui Su kass hakkab järsku norskama ja varem norsanud ei ole, siis tasub hoida silma peal, kas tekib ka muid sümptomeid, või kontrollida, kas norskamine tuleb kummalisest magamisasendist. 

Kõige selgem teine sümptom lisaks norskamisele on see, kui Su kassil tuleb silmast või ninast eritist. See viitab ülemiste hingamisteede haigustele. Lisaks ka hingeldamine, õhu ahmimine, köhimine.

Kui Su kass teeb ka norskamiselaadset häält ärkvel olles, siis võib tal ninas olla mõni võõrkeha, polüüp või kasvaja.

Norskava kassi omanikel tasub hoida ka silma peal ega tal ei ole näos paistes kohti, sest see viitab ka valulikele hambaprobleemidele, mis kindlasti vajavad ravi.

Sellistel juhtudel tuleks kindlasti pöörduda arsti poole!

Aga kui Su kullake väikselt norskab naljakas poosis magades ning on muidu rõõmus ja terve, siis ei ole muretsemiseks põhjust. :)

Piltidel olevad kassid:
Bibi: https://www.pesaleidja.ee/loomad/bibi-22273681/praegu-otsivad-kodu/
Rocky: https://www.pesaleidja.ee/loomad/rocky-3467/praegu-otsivad-kodu/ 

Allikad:
Pet MD: https://www.petmd.com/cat/general-health/cat-snoring-it-normal
Cole&Marmelade: https://coleandmarmalade.com/2020/02/19/why-cats-snore-and-when-you-need-to-be-concerned/


----

AITA MEIL AIDATA

Pesaleidja kuulub Vabaühenduste Liidu heade annetuste kogujate nimekirja ning järgib annetuste kogumise head tava.

Iga ülekantud euroga saad aidata Pesaleidja kassitoas ja hoiukodudes olevaid kasse ja koeri!

Palun anneta endale sobiv summa Pesaleidja MTÜ kontole:
EE647700771001866844 LHV Pank
EE102200221063071211 Swedbank
EE941010220247756220 SEB Pank
EE404204278613732108 Coop Pank
EE351700017003105966 Luminor Bank

Helista Pesaleidja MTÜ annetustelefonile:
900 0950 - kõne hind 50 €
900 0915 - kõne hind 15 €
900 0905 - kõne hind 5 €
Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

5 märki, millega Su kass tahab Sulle öelda, et ta on õnnetu

Meie kassid on meie hindamatud kaaslased, kes pidevalt naeratuse näole toovad. Ilmselgelt soovime me neile alati parimat, kuid kuna kassikeelt me ei räägi, on sageli raske neid neljajalgseid mõista. Toome teile välja viis punkti, näpunäideteks ja tähelepanekuteks, mis aitaksid teil oma kassi paremini mõista ning nende heaolu kontrollida.  Taavi Ainult lebaks ja magaks. Kuigi see tundub väga tavaline kasside puhul, ei ole see päris nii. Kassidel võib kodus olles väga igav hakata. Kass, kes vaid magab ja lebab, võib olla lihtsalt alastimuleeritud. See tähendab, et tal pole piisavalt tegevust või mänguaega oma inimeselt. Võite mõelda, et kass ongi lihtsalt laisk – kuid, kui te saaksite oma kassilt selle kohta küsida, võib vastuseks olla lihtsalt see, et ta on oma igavusega leppinud. Sellised kassid ei liigu väga palju ning seetõttu tulevad ka terviseriskid, näiteks ülekaalulisus, diabeet ja liigeste probleemid. On oluline teha kindlaks, et kass saab piisavalt liikumist ja tähelepanu, et

HEA TEADA: neli punkti kassiküüntest, mida üks kassiomanik kindlasi teadma peaks!

 Kassid võivad küll kraapida mööblit, ronida mööda kardinaid ja oma küüntega muid asju lõhkuda, ent küüned on oluline osa kassi anatoomiast ning palju enamat kui näib. Toome Sulle põhilise info, mida Sa peaks teadma oma kassi küüntest. Allikas: Pixabay 1. Kassiküüned ei ole päris samad kui meie küüned. Kassiküüned on küll sarnased meie omadel, ent on üks suur erinevus - kassiküüned on osa nende varvaste luudest. Küüne kaotamine meie jaoks ei ole suur probleem, ent kassi jaoks on see põhimõtteliselt sama kui sõrme- või varbaotsa amputeerimine. Mistõttu mitte-mitte kunagi ei tohiks kassilt küüsi eemaldada. Õnneks on protseduur enamus loomakliinikutes ka taunitud. (mitmelpool maailmas on küll see tavaline, vt declawing ) 2. Kassiküüntel on olulised ülesanded. Kui meie küünte põhiliseks eesmärgiks on meie sõrmeotsi kaitsta, siis kasside jaoks on küüned palju enamat. Ülesanded, millega ilmselt kõik oleme kokku puutunud, on enesekaitse ja jahipidamine. Lisaks aitavad k

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v