Otse põhisisu juurde

FIP ja selle vormid

Antud postitus on suuresti vastulause 29.03.2021 ilmunud Kuuuurija saatele, kus levitati FIP'i ja kasside koroonaviiruse kohta palju valeinfot.

Alustuseks tuleb tõdeda, et inimeste koroonaviirus ning kasside koroonaviirus on kaks täiesti erinevat tüve, mis liigivaheliselt ei nakka. Seega oli ilmselge valeväide nimetada kasside FIP'i covidiks! Et antud loo tõttu saavad kannatajaks olema kodutute loomadega tegelevad MTÜ-d ning kodutud abivajavad kassid, siis oleme sunnitud selgitama, mis on koroonaviirus ning FIP kassidel.


Koroonaviirust põevad 90% kõik kassid, kes vähemalt korra tänaval on olnud. Iseenesest antud viirus ise ohtlik pole, sest pesitseb organismis märkamatult ning väga väike hulk neist mutateerub FIPiks. FIP ise on kasside nakkuslik peritoniit ning kahjuks see võib ohtlikuks kujuneda küll. FIPi on kahte vormi - kuiv ja märg vorm. Antud saates olid kõikidel kassidel märjad vormid ja see väljendub vaba vedelikuna rinna- või kõhuõõnes. Rõhutan veelkord, et covidiga siin mingit pistmist ei ole! FIPi muudab raskeks asjaolu, et me ei saa ravida haigust ennast, vaid ainult sümptomeid. Kuiva vormi puhul siis isupuudust ning tegeleda probleemiga, et kass ei hoia kehatemperatuuri - see kõigub pidevalt 36 ja 41 vahel näiteks. Kuiva vormi puhul on elulootust, kui saada jaole vara ning kui piisavalt kiiresti veterinaari poole pöörduda. Pesaleidja MTÜ on päris mitu kuiva FIPi diagnoosi saanud kiisu suutnud päästa.
Märg vorm on aga tunduvalt hullem, sest kui tekib vaba vedelik rinna- või kõhuõõnde, siis selle punkteerimine tihti elulootust juurde ei anna, sest vedelik tekib kohe tagasi. Kuna seda väga ränka sümptomit leevendada ega ravida ei anna, siis see ka tihti kahjuks määravaks saab. Lisaks kipub kass ise olema selle vormi puhul ka tunduvalt halvemas seisus, seega selle diagnoosiga on üsna raske edasi minna. PS! Oleme teadlikud, et kuskil gruppides on liikvel ka kallis katsetusravim, mida tuleb süstida ning mille puhul väidetakse ravivõimalused suureks. Paraku meie seda ei ole kasutanud, sest tegu ei ole Eestis kinnitatud ravimiga ning meie veterinaarid selle kasutuseks vastutust ei võta.

Oleme nõus Kuuuurija poolt ilmunud loos küll sellega, et need ohjeldamatud kassipaljundajad ei võta vastutust, kui lasevad paljuneda haigetel loomadel ning tõstavad sellega tohutult riske, kus kassivõtja endale surmava haigusega kassipoja ostab. Siinkohal tuletame meelde, et iga kassipaljundajatelt ostetud kiisupoeg võtab võimaluse leida kodu inimest ootaval varjupaigakassil. Tõsi, ka meie ei saa anda 100% garantiid, et kass on elu lõpuni ilma ühegi haiguse ja viiruseta, kuid teame, et ei loovuta tahtlikult iial haiget kassi ning haiged kassid ei paljune.


----------------------------
AITA MEIL AIDATA
Pesaleidja kuulub Vabaühenduste Liidu heade annetuste kogujate nimekirja ning järgib annetuste kogumise head tava.
Iga ülekantud euroga saad aidata Pesaleidja kassitoas ja hoiukodudes olevaid kasse ja koeri!
Palun anneta endale sobiv summa Pesaleidja MTÜ kontole:
EE647700771001866844 LHV Pank
EE102200221063071211 Swedbank
EE941010220247756220 SEB Pank
EE404204278613732108 Coop Pank
EE351700017003105966 Luminor Bank

Helista Pesaleidja MTÜ annetustelefonile:
900 0950 - kõne hind 50 €
900 0915 - kõne hind 15 €
900 0905 - kõne hind 5 €
Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

Kommentaarid

  1. Ma võtsin endale varjupaigast kassi, tuli välja , et temal on koroonaviirus, tol ajal ma ei olnud isegi teadlik sellisest haigusest. Väga kahju, et ei teavitatud või ei testitud kasse, kes tulevad tänavalt või siis lihtsalt ei antud mulle teada ? Kahjuks selle tõttu ma ei saa rohkem ühelegi kiisule kodu pakkuda, kuna olemasolev kass on viiruse kandja :(

    VastaKustuta
  2. Minu kass haigestus FIPi täpselt aasta tagasi. Tal oli FIPi kuiv vorm koos neuro-ja okulaarsete sümptomitega. Diagnoosimise hetkel oli ta juba halvatud ja pime. Jäime õige diagnoosiga väga hiljaks, eelnevalt raviti tal kuu ja peale "mingisugust viirushaigust":). Meie ainuke võimalus oli proovida selle artiklis mainitud kalli eksperimentaalraviga. Ja täna saan julgelt öelda, et minu kass on elus- näeb ja liigub.

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

5 märki, millega Su kass tahab Sulle öelda, et ta on õnnetu

Meie kassid on meie hindamatud kaaslased, kes pidevalt naeratuse näole toovad. Ilmselgelt soovime me neile alati parimat, kuid kuna kassikeelt me ei räägi, on sageli raske neid neljajalgseid mõista. Toome teile välja viis punkti, näpunäideteks ja tähelepanekuteks, mis aitaksid teil oma kassi paremini mõista ning nende heaolu kontrollida.  Taavi Ainult lebaks ja magaks. Kuigi see tundub väga tavaline kasside puhul, ei ole see päris nii. Kassidel võib kodus olles väga igav hakata. Kass, kes vaid magab ja lebab, võib olla lihtsalt alastimuleeritud. See tähendab, et tal pole piisavalt tegevust või mänguaega oma inimeselt. Võite mõelda, et kass ongi lihtsalt laisk – kuid, kui te saaksite oma kassilt selle kohta küsida, võib vastuseks olla lihtsalt see, et ta on oma igavusega leppinud. Sellised kassid ei liigu väga palju ning seetõttu tulevad ka terviseriskid, näiteks ülekaalulisus, diabeet ja liigeste probleemid. On oluline teha kindlaks, et kass saab piisavalt liikumist ja tähelepanu, et

HEA TEADA: neli punkti kassiküüntest, mida üks kassiomanik kindlasi teadma peaks!

 Kassid võivad küll kraapida mööblit, ronida mööda kardinaid ja oma küüntega muid asju lõhkuda, ent küüned on oluline osa kassi anatoomiast ning palju enamat kui näib. Toome Sulle põhilise info, mida Sa peaks teadma oma kassi küüntest. Allikas: Pixabay 1. Kassiküüned ei ole päris samad kui meie küüned. Kassiküüned on küll sarnased meie omadel, ent on üks suur erinevus - kassiküüned on osa nende varvaste luudest. Küüne kaotamine meie jaoks ei ole suur probleem, ent kassi jaoks on see põhimõtteliselt sama kui sõrme- või varbaotsa amputeerimine. Mistõttu mitte-mitte kunagi ei tohiks kassilt küüsi eemaldada. Õnneks on protseduur enamus loomakliinikutes ka taunitud. (mitmelpool maailmas on küll see tavaline, vt declawing ) 2. Kassiküüntel on olulised ülesanded. Kui meie küünte põhiliseks eesmärgiks on meie sõrmeotsi kaitsta, siis kasside jaoks on küüned palju enamat. Ülesanded, millega ilmselt kõik oleme kokku puutunud, on enesekaitse ja jahipidamine. Lisaks aitavad k

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v