Otse põhisisu juurde

8 asja mida peaks iga kassiomanik teadma FIVist

Meilt on tihtipeale uuritud,  mida tähendab FIV viirus ja kuidas see mõjutab kassi. Adopteerimisel on tihtipeale just FIV see mis paneb otsustama teise kiisu kasuks. 
Anja

Täna kirjutame täpsemalt sellest, mis on FIV (Feline Immunodeficiency Virus) ja põhjuseid miks just võtta FIV kiisu. Soovitame seda artiklit lugeda kõikidel kassiomanikel!

1. See ei kandu inimesele edasi.
FIV viirust pole võimalik inimesele üle kanda. Samuti pole vaja muretseda teiste loomaliikide pärast kodus. Kui kass ja koer lõbusalt mängivad ei tee kassi kriim koerale midagi!

2. Kõige rohkem levib see läbi sügavate hammustushaavade. 
Viirus saab levida vaid siis kui hammustatud kass või hammustatav kass on FIVi nakatunud. Väga harvadel juhtudel levib see läbi seksuaalse kontakti. FIV on süljega leviv ning paarituvad loomad võivad seda üksteisega paaritudes levitada. Veel võib pisik levida läbi mustade nõelade, vereülekande ning ka emakassilt oma pesakonnale.

3. FIV on nõrk viirus. 
Kui käid sõbrannal külas kel on FIV kass ja otsustad kassikest paitada,  ei vii sa mingil juhul baktereid oma kassile koju. FIV ei püsi elus toidukaussides, korvides ega muudes nõudes. Samuti ei saa sa seda riietega levitada.

4. Kõige rohkem levib FIV vabakäigul olevate kastreerimata meeskasside vahel. 
Uuringute kohaselt on isased kassid, kes on kastreerimata ja liiguvad väljas vabalt ringi kõige rohkem ohus, et nakatuda FIVi. Toakasside nakatumise protsent on kõige väiksem.

Kolm
5. Tihtipeale puuduvad sümptomid. 
On väga tõenäoline, et FIV viirust kandev kass ei ilmuta sümptomeid lausa mitu aastat. Kui sümptomid aga ilmuvad,  võivad need vaikselt või ootamatult süveneda.  Kui märkate FIV kassil kui ka diagnoosimata kassil selliseid sümptomeid siis võtke veterinaariga ühendust :
- Suurenenud lümfisõlmed
- Palavik
- Aneemia
- Kaalulangus
- Karvkatte muutused
- Isupuudus
- Kõhulahtisus
- Silma korrapäratu välimus ning ootamatu põletik
- Igemepõletik
- Suupõletik
- Hambaprobleemid
- Nahapunetus ja/või karvalangus
- Haavad mis ei parane
- Aevastamine
- Eritis silmadest ja/või ninast
- Käitumismuutused
- Tihe urineerimine, urineerimise probleemid või kastist väljaspool urineerimine

6. Kass võiks saada testitud. 
Kui kass adopteerida oleks soovitatav lasta teha ikkagi FIV test. Vastus ei ole alati 100% kindel aga siiski saate omanikuna jälgida oma kassi käitumist ja tervislikke muutusi ning teate kindlalt mida jälgida.
Sunshine

7. FIVi jaoks puudub ravi. 
Kuigi FIVi jaoks puudub otsene ravi,  saavad veterinaarid alati ravida sümptomeid. Seda siis kui viirus on juba end avaldanud või siis kui viiruslikke sümptomeid veel pole. Enamasti on sümptomaatiliseks raviks teistusugune toit või põletike vastased rohud.

8. FIViga kassid elavad tavalist elu!
Nagu juba mainitud ei pruugi teie kass sümptomeid välja näidata. Aga siiski on vaja suuremat hoolt ning see avaldub põhiliselt kassi käitumist jälgides. Kui hoida kiisul silm peal ja end FIViga kurssi viia ei tohiks midagi halba juhtuda. Kui suudate kindlaks teha oma kassi 'normaalse' oleku, siis suudate kindlasti ka aru saada kui teie kassil on tervisega probleem. Lisaks sellele ka korrapärased arstivisiidid, mis hoiavad teie kassi terve ning ka teie südame rahul.

Kas olete omanud kunagi FIV kassi? Kui jah siis mis olid teie kogemused? 

Piltidel olevad kiisud:
Anja: https://www.pesaleidja.ee/loomad/anja-22272086/
Kolm: https://www.pesaleidja.ee/loomad/kass-kolm-22273081/
Sunshine: https://www.pesaleidja.ee/loomad/sunshine-22272175/

AITA MEIL AIDATA

Pesaleidja kuulub Vabaühenduste Liidu heade annetuste kogujate nimekirja ning järgib annetuste kogumise head tava.

Iga ülekantud euroga saad aidata Pesaleidja kassitoas ja hoiukodudes olevaid kasse ja koeri!

Palun anneta endale sobiv summa Pesaleidja MTÜ kontole:
EE647700771001866844 LHV Pank
EE102200221063071211 Swedbank
EE941010220247756220 SEB Pank
EE404204278613732108 Coop Pank
EE351700017003105966 Luminor Bank

Helista Pesaleidja MTÜ annetustelefonile:
900 0950 - kõne hind 50 €
900 0915 - kõne hind 15 €
900 0905 - kõne hind 5 €
Palun kuula ära kogu tervitustekst, muidu annetust ei toimu!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

5 märki, millega Su kass tahab Sulle öelda, et ta on õnnetu

Meie kassid on meie hindamatud kaaslased, kes pidevalt naeratuse näole toovad. Ilmselgelt soovime me neile alati parimat, kuid kuna kassikeelt me ei räägi, on sageli raske neid neljajalgseid mõista. Toome teile välja viis punkti, näpunäideteks ja tähelepanekuteks, mis aitaksid teil oma kassi paremini mõista ning nende heaolu kontrollida.  Taavi Ainult lebaks ja magaks. Kuigi see tundub väga tavaline kasside puhul, ei ole see päris nii. Kassidel võib kodus olles väga igav hakata. Kass, kes vaid magab ja lebab, võib olla lihtsalt alastimuleeritud. See tähendab, et tal pole piisavalt tegevust või mänguaega oma inimeselt. Võite mõelda, et kass ongi lihtsalt laisk – kuid, kui te saaksite oma kassilt selle kohta küsida, võib vastuseks olla lihtsalt see, et ta on oma igavusega leppinud. Sellised kassid ei liigu väga palju ning seetõttu tulevad ka terviseriskid, näiteks ülekaalulisus, diabeet ja liigeste probleemid. On oluline teha kindlaks, et kass saab piisavalt liikumist ja tähelepanu, et

HEA TEADA: neli punkti kassiküüntest, mida üks kassiomanik kindlasi teadma peaks!

 Kassid võivad küll kraapida mööblit, ronida mööda kardinaid ja oma küüntega muid asju lõhkuda, ent küüned on oluline osa kassi anatoomiast ning palju enamat kui näib. Toome Sulle põhilise info, mida Sa peaks teadma oma kassi küüntest. Allikas: Pixabay 1. Kassiküüned ei ole päris samad kui meie küüned. Kassiküüned on küll sarnased meie omadel, ent on üks suur erinevus - kassiküüned on osa nende varvaste luudest. Küüne kaotamine meie jaoks ei ole suur probleem, ent kassi jaoks on see põhimõtteliselt sama kui sõrme- või varbaotsa amputeerimine. Mistõttu mitte-mitte kunagi ei tohiks kassilt küüsi eemaldada. Õnneks on protseduur enamus loomakliinikutes ka taunitud. (mitmelpool maailmas on küll see tavaline, vt declawing ) 2. Kassiküüntel on olulised ülesanded. Kui meie küünte põhiliseks eesmärgiks on meie sõrmeotsi kaitsta, siis kasside jaoks on küüned palju enamat. Ülesanded, millega ilmselt kõik oleme kokku puutunud, on enesekaitse ja jahipidamine. Lisaks aitavad k

Märgid, et Su kassil on valus

Kassid on väga stoilised loomad ning nad oskavad valu hästi varjata. Ebatavalise käitumise märkamiseks on tihtipeale vaja neid jälgida lähedalt ja üpris ettevatlikult. Ükski kassiomanik ei soovi, et nende kallis kiisu vaikides kannatama peaks. Et valu kiirelt märgata, tõime välja seitse abistavat näpunäidet, kuidas ja milliseid märke tähele panna.  Kus on kiisu? Valudes kass võib end stressi tõttu ära peita, et seal rahulikult valuga toime tulla. Inimesed lebavad valu tundes voodis - eemalduvad teistest inimestest, suhtlusest ning füüsilisest tegevusest, niisamuti toimetavad ka kaslased. Kasside käitumine ei ole alati ennustatav, kuid kui Sa märkad, et peitu pugemine muutub osaks igapäevarutiinist, vii kass igaks juhuks loomaarsti juurde tervisekontrolli. Äkilised muutused käitumises Kas Su kass on tüüpiliselt sülekass ning loomult väga rahulik kuid äkitselt märkad, et ta on ärritunud: hammustab, küünistab või sisiseb? Äkiline ja ettearvamatu käitumismuudatus võib olla üks märk, mis v